32 vjeçarja shqiptare del para gjyqit në Angli, akuzohet se ka sjellë njerëz me gomone

Një grua shqiptare ka dalë para gjykatës në Angli pasi akuzohet për përfshirje në trafik njerëzish me gomone.

U. Kurmekaj, 32 vjeçe, nuk u lejua të thoshte fjalën e saj kur u paraqit në bankën e të akuzuarve në Oxford Crown Court të premten.

Sipas oxfordmail.co.uk, avokati i saj, Oliver Snodin, tha se nuk kishte asnjë përkthyes shqiptar.

Gjykatësi Nigel Daly tha: Nëse ajo nuk mund të kuptojë siç duhet se çfarë po ndodh, ajo sigurisht që nuk mund të dënohet.

Në gjykatën e magjistraturës në shtator, ajo u përball me akuza për bashkëpunim me të tjerët për të dërguar ilegalisht njerëz në Mbretërinë e Bashkuar me gomone në shkelje të ligjit të emigracionit midis qershorit dhe tetorit 2022. Ajo gjithashtu u akuzua për mbajtje të 10 grameve kokainë dhe posedim të parave të pista.

Kurmekaj, nga Vineyard Close, Banbury vetëm konfirmoi emrin e saj kur u shfaq para gjykatësit Daly të premten.

Gjyqtari Daly caktoi përkohësisht që gjykimi të nisë më 28 shkurt, ndërsa çështja pritet të zgjasë tre ditë.

Të pandehurës i është caktuar masa e paraburgimit për t’u kthyer në gjykatë më 3 nëntor.

Rreth thealbaniantimes

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *