Aksidenti në Kroaci, dëshmitari: “Autobusi më parakaloi me shpejtësi, kur e pashë të përmbysur thirra ambulancën”

Mbrëmë, në Kroaci, autobusi me targa shqiptare i linjës Vata-Trans u përfshi në një aksident.Nga përplasja, humbi jetën ndihmës shoferi, 41-vjeçari Gazmir Korbi, si dhe u plagosën, Veli Muça, Armand Shaba, Herman Gjeci, Gjovalin Kola, Adem Rexha, ndërsa shoferi tjetër, Roland Kola, Naile Bajraktari, Klodian Vata ndodhen në gjendje të rëndë në reanimacion.

Ndërkohë një qytetar, i cili ka qenë i pari që i ka dhënë ndihmë personave të aksidentuar ka dhënë dëshminë e tij për JOQ, tregoi se shoferi i autobusit ishte jashtë normave të lejuara, edhe pse moti ishte i keq e rruga ishte e mbushur me borë e ngrica. Qytetari thotë se po udhëtonte për në Itali dhe ka qenë para autobusit të aksidentuar, por i ka hapur rrugën, e pas 2 ose 3 kilometrave ka parë autobusn e përmbysur në një kryqëzim.

Dëshmitari për JOQ:

Un isha ia pari mbas Autobuz it ne kroaci qe ju dhash ndihmen e shpeit shoferi autobuzit nuk kishte vdek ai po shkonte me shpeitsi jasht normes koha ishte shum e keqe.jemi te shokur Nga ai aksident Ngushllime ati djali 41 vjeqare qe i humbi jeta mos te kisha ndaluar kamjon makina qe ishin ma familje Brenda qe udhtoshin dot ishte ber nje tragjedi shum me e madhe..zoti i sherofte sa ma shpeit te plagosurit dhe te ken shum kuides shoferat e autubuzave qe po marrin jet njerzish neper rrug hecin mbi normen e duhur.. Un isha para autobuzit po udhtosha pe ne Itali vazhdoj bor dhe mjegull po udhetoshim ne nje shpeitsi 110 klm ne ore autobuzi ne kam par Nga mbas qe po vinte me nje shpeitsi mbi ate qe duhei i hapa rrugen dhe thash ku shon ky si nuk shikon qe esht mjegull dhe debore.mbas 2 mbase 3 klm ishim duke u perplasur ne me tel se pse ishte kryq ne rruge dhe mjegull ishte kthes dhe nuk u shifte dot..kam pare tmerr un dhe nipi me nusen e nipit..njerzit e lare ne gjak..menjeher mbasi kalova autobuzin ndalova dhe mora Nga makina sos ndimen e shpeit se dija se sa persona ishin,menjeher u pergjigjen policia dhe I kerkova ndihme dhe amobolance ju dhash poziciinin mbas 20 min erdhen.un dola 500 metra larg me drit tel dhe drit emergjeset ndaloga kamion makina qe po vishin me shpeitsi familiare mos ti ndalosha un aty do tu beheshin me shum viktima…kaq

Rreth thealbaniantimes

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *