Fëmijët e Pëllumb Metës para gjykatës: Krimin e kreu motra, sa na vjen keq ne s’i vjen askujt

Autorësia e vrasjes së Pëllumb Metës në Shënavlash të Durrësit duket se u kthye të personi që dyshohej fillimisht, e cila ishte vajza, Hygerta Meta.Vetë kjo e fundit ka pohuar para gjykatës se ka vrarë të atin, ndërsa tha se fajin donte t’ja linte vëllait, Hysen Metës.

Hygerta Meta: Duke qenë që ishte shumë e vështirë, frika nga policia ja lashë fajin e vrasjes vëllait. Konflikti ka nisur që në Dhjetor. I thashë jo për fejesën. Kisha frikë se nga refuzimi i fejesës se do më vriste. Ai preu bomblën e gazit dhe nuk e rregullloi, por më vonë. Në fund të Janarit më tha sërish për fejesën. Më tha që ju nuk keni për të bërë hajër ne këtë shtëpi, kishim frikë. Ka pasur konflikte dhe me mamin, e ka goditur mamin edhe kur ka qenë në gjumë për shkak se ishte zgjuar vonë. Babi ka qenë gjithmonë agresiv. Nuk e kam denoncuar nga frika, sepse kishim frikë të na vriste. Shumë herë na ka thënë do ju vras. Ai mund të paguante edhe dikë për të na vrarë.

Gjyqtarja: Si të lindi mendimi për ta vrarë babin?

Hygerta Meta: Herë më ka thënë mamaja ka thënë babi do ju vras e një herë e kam dëgjuar vetë. Unë e dija që kishte armë dhe dija momentin kur vinte nga puna. Erdhi babi nga puna ra duke pushuar, ishte me kurriz dhe mora armën, ja tregova babit. Nuk më tha gjë dhe më tha ku shkon me atë armë. Kur më tha ku shkon me të, i thashë çohu në këmbë, ai më ik andej. Unë e qëllova pas kësaj. Isha 2 metra larg. Jam penduar pasi e bëra. Por nuk ka kthim pas.

Në komunikimet e zhvilluara me gjyqtaren, Hysen Meta ka zbuluar se marrëdhëniet me babain nuk i ka pasur shumë të mira.

Megjithatë ai shton se për vdekjen e të atit u ka ardhur shumë keq.

Gjyqtarja: A ke folur me babain për këtë? Si e ke pasur marredhenien?

Hyseni: Nuk i kam pasur shumë të mira. Na ka ardhur shumë keq. Me shumë se ne, si vjen keq askujt këtu. As vëllezërve të tij, s’u vjen kaq keq.

Prokurorja: Ai është kontradiktor. Mohon dhe ndryshon qëndrim shpesh!

Rreth thealbaniantimes

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *