Fevziu: “Imazhi i kësaj gruaje të vuajtur s’më hiqej nga mendja sot”

Gazetari Blendi Fevzu ka reaguar për vrasjen e gruas së pafajshme mbrëmje e djeshme gjatë një atentati në lokal, në “Don Bosko”, Tiranë.

Përmes një postimi në Facebook, si shkruan se nuk mund të hiqte nga mendja imazhin e Mimoz Pajës, e cila priste të mbaronte turnin mbrëmë dhe së bashku me mbesën 10 vjeçe, të ktheheshin në shtëpi.

Fevziu thotë se e ndjera kishte pak ditë që kishte filluar punë, por fati nuk e la të gëzojë me mbesën e saj, pasi “një grup kriminelësh derdhi ndaj lokalit breshëritë e frikshme te kallashnikovit.”

Postimi i plotë i Blendi Fevziut:

Nuk e hiqja dot nga mendja imazhin e kësaj gruaje të vuajtur gjatë ditës sot. Mendoja se si priste të mbaronte turnin, me mbesën ulur pranë. Mbesën që nuk kishte ku ta linte, ndaj e mbante pranë vetes, duke bërë edhe detyrat e shkollës aty.

Priste të mblidhej bashkë me të dhe të ishin pak momente të qeta. Jeta nuk ishte treguar bujare me asnjërën prej tyre. Gjyshja e mbetur jetime dhe mbesa me prindër të divorcuar, i kishin lidhur fatet bashkë. Në varfërinë, por edhe në përpjekjen për të mbijetuar. Mimoza Paja kishte punuar gjithë jetën, e mbetur jetime që në fëmijëri.

Mbesa e saj 10 vjeçe mbeti vetëm kur prindërit u divorcuan. Ajo rrinte aty, pranë gjyshes, duke e ndihmuar nga pak e duke u perpjekur tja reduktonte lodhjen e ditës. Gjyshja kishte pak ditë që kishte gjetur punë dhe ato me siguri kanë qenë të gezuara për këtë. Por fati që i lidhi bashkë edhe i ndau dje në mbrëmje. Gjyshja po punonte dhe vajza e vogël ishte ulur aty pranë kur një grup kriminelësh derdhi ndaj lokalit breshëritë e frikshme te kallashnikovit. Gjyshja vdiq në vend; mbesa u plagos.

Gruaja qe e vetmja viktimë e një konflikti, që as e dinte, as e njihte dhe që as do ta marrë vesh kurrë. Një konflikti banditësh e kriminelësh qe nuk e mbajnë dorën as ndaj një fëmije 10 vjeçare. Iku duke lënë në këtë botë kujtimin e një gruaje që nuk pa një ditë të bardhë dhe një mbese që sot ka mbetur edhe më e vetme në këtë botë kaq të padrejtë. U prehsh në paqe Mimoza Paja.

Rreth thealbaniantimes

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *