Historia e pazakontë, burri mbyti gruan e tij të sëmurë, vajza thirrje për lirimin e babait të saj

Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në Qipro ku vajza e një 74 vjeçari kërkon nga gjykata lirimin e tij edhe pse ky i fundit akuzohet si vrasës i bashkëshortes së tij.

Mediat e huaja shkruajnë se David Hunter ka kaluar 19 muaj në një qeli burgu qipriot me 11 të burgosur të tjerë pasi mbyti gruan e tij Janice, 74 vjeç, në dhjetor 2021. Minatori në pension, 76 vjeç, tha se gruaja e tij po luftonte me kancerin e gjakut dhe e lutej që t’i jepte fund vuajtjes së saj, me avokatët e tij që argumentuan se vdekja ishte nën vetëvrasje të asistuar.

Sipas mediave në një lutje të përlotur përpara vendimit të së premtes, vajza e David dhe Janice, Leslie Caëthorn, iu lut gjykatësve qipriotë që të “tregonin dhembshuri” ndërsa ajo këmbënguli që babai i saj t’i merrte jetën gruas së tij prej 52 vitesh në një akt mëshirë.

Hunter e mbyti gruan e tij 74-vjeçare pasi ajo “lutej” që ta vriste para se ta tepronte me drogë dhe alkool në shtëpinë e tyre të të moshuarve në Tremithousa, afër Paphos. Por mjekët arritën ta ringjallën atë përpara se të arrestohej me dyshimin për vrasje të shkallës së parë  dhe që atëherë ai po lëngon në një burg të sigurisë maksimale në Nikosia.

Nëse dënohet për vrasje, ish-minatori, nga Ashington, Northumberland, do të përballet me një dënim të detyrueshëm të përjetshëm. Vajza e tij tha se ajo “nuk ndihej shumë shpresëdhënëse” përpara vendimit të gjykatës. Ajo tha se babai i saj ishte “i shqetësuar, i lodhur dhe i vetmuar” dhe se 19 muajt e fundit “e kishin dëmtuar atë” dhe e kishin lënë familjen e saj “të shkatërruar”.

 “Dua që babai im të kthehet në shtëpi. Unë e dua babin tim. Nuk kam asnjë dyshim se ai po e ndihmonte mamanë time ashtu siç donte ajo të ndihmohej. Ata ishin së bashku për më shumë se 50 vjet. Ata ishin të dashuruar. Ata ishin të lumtur. Ata kishin një martesë të mirë. Babai im është një burrë i mirë dhe unë e dua atë në shtëpi, sepse kjo është ajo që do të donte mamaja ime, kjo është ajo që dua unë dhe kjo është ajo që ne kemi nevojë si familje”, ka thënë ajo.

Hunter u përpoq të vriste veten pasi mbyti gruan e tij, por u shpëtua nga mjekët.

Rreth thealbaniantimes

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *