Historia rrëqethëse e 24- vjeçarit/ Lindi gjatë tërmetit të 1999, vdiq në tërmetin e 2023 teksa shpëtonte të vëllain

Osman Enes Basturk, i lindur në ditën e tërmetit më 17 gusht 1999, humbi jetën në një tjetër tërmet. Djali 24-vjeçar që erdhi në këtë botë në qytetin e Gaziantepit, filloi jetën e tij gjatë një tërmeti dhe i dha fund asaj përmes një tërmeti tjetër me epiqendër qytetin e Kahramanmaras.

Asiye Basturk, nëna e tij, ka rrëfyer historinë e jetës së Enes, i cili vdiq pasi një mur i ra përsipër teksa përpiqej të mbronte vëllain e tij nga tërmeti 7.7 ballë që goditi shtetin turk, shkruajnë mediat e huaja.

“Djali im Osman Enes lindi në Gaziantep gjatë tërmetit në Golcuk që ndodhi në vitin 1999. Ai vdiq në tërmetin e Nurdag? në vitin 2023. Ai ishte trim si mali. Ishte sikur djali im të luante. Malet dhe shkëmbinjtë nuk mund të ma sillnin djali poshtë. Zoti e solli në jetë”, tha ajo.

Nëna vazhdoi rrëfimin për djalin e saj të ndjerë, duke thënë se ajo dha jetën duke u përpjekur të mbronte vëllain e saj.

Rreth thealbaniantimes

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *