Joe Biden në Izrael: Sulmi në spital duket si i bërë nga skuadra tjetër

presidenti i Shteteve të Bashkuara Joe Biden ndodhet në Izrael ku ka takuar edhe kryeministrin Benjamin Netanjahun.

Duke iu kthyer shpërthimit të mbrëmshëm në spitalin e Gazës, Biden i tha kryeministrit të Izraelit se si “duket” se është “bërë nga ekipi tjetër”.

Biden u shpreh se është “thellësisht i pikëlluar dhe i zemëruar” nga incidenti.

“Bazuar në atë që kam parë, duket sikur është bërë nga ekipi tjetër, jo nga ju. Por ka shumë njerëz atje që nuk janë të sigurt, kështu që ne duhet të kapërcejmë shumë gjëra,” tha ai.

Kujtojmë se mbrëmjen e të martës, Ministria e Shëndetësisë së Gazës, njoftoi se një sulm me raketa kishte ndodhur në një spital, ku si pasojë mbetën të vrarë 500 persona. Për këtë sulm ata akuzuan Izraelin.

Këto pretendime për bombardime janë mohuar nga Izraeli.

Shumë spitale në Qytetin Gaza janë shndërruar në kampe refugjatësh për qindra njerëz, të cilët shpresojnë se Izraeli do t’i kursejë nga bombardimet, pasi i kishte urdhëruar të gjithë banorët e këtij qyteti dhe zonave përreth të largoheshin në drejtim të pjesës jugore të Rripit të Gazës.

Zyrtarët amerikanë janë duke punuar për ta bindur Izraelit të lejojnë furnizimin brenda Gazës për civilët, grupet humanitare dhe spitalet.

Rreth thealbaniantimes

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *