Keni plagë/afte në gojë? Zieni këtë perime dhe lëngu i saj do të bëjë “mrekulli”

Aftet janë plagë të vogla të bardha ose të verdha që pickojnë dhe shfaqen në pjesën e brendshme të gojës, nën gjuhë, në faqe ose në buzë.Arsyeja pse shumë njerëz vuajnë nga ulcerat nuk dihet, edhe pse herë pas here janë shprehur pikëpamje të ndryshme.

Më e zakonshme është se është një sëmundje autoimune. Me fjalë të tjera, trupi nuk e njeh mukozën e gojës si të tijën dhe e sulmon atë. Një tjetër faktor kyç në shfaqjen e problemit është trashëgimia.Aftat janë më të zakonshme tek gratë dhe fëmijët. Pas 30, frekuenca dhe intensiteti i shfaqjes së tyre ulet.

Karota, e pasur me karotinë dhe vitaminë C, ka veprim të fortë antioksidues dhe antiseptik.

Për të kuruar shpejt aftën, zieni 2 karota për 15 minuta në 2 gota ujë dhe pasi e lini ujin të ftohet, shpëlajeni gojën me të.

Për të njëjtin qëllim, mund të përdorni gjethe karrota. Zieni në pak ujë një grusht gjethe karrote të lara mirë, lërini të “ulen” për 15 minuta dhe kullojini. Nëse bëni shpëlarje goje me zierjen në mëngjes dhe në mbrëmje, aftet do të “zhduken” shpejt.

Rreth thealbaniantimes

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *