Masakra për shezlongët, flet nëna e vëllezërve të vrarë: Djemtë i gjeta të shtrirë përtokë, i vogli më shtrëngoi dorën

Prindërit e dy vëllezërve Gocaj, të cilët mbetën të vrarë në atë që ka marrë emrin ‘masakra e Velipojës’ u janë rikthyer maktheve të asaj nate tragjike që u mori dy djemtë, vrasje ku mbeti viktimë dhe kamerieri Myzerim Zeneli. E gjitha filloi pas një debati për shezlongët e vendosura në vijën bregdetare në Velipojë.

Në rrëfim për emisionin “Uniko”, Angjelina Gocaj dhe bashkëshorti i saj tregojnë momentet kur kanë gjetur të dy djemtë e shtrirë në oborr. I vogli, Xhovani Gocaj, tregon e ëma, ishte ende gjallë. Ndërsa pak metra më tutje, ishte djali i madh i saj Edmond Gocaj, i mbuluar nga gjaku.

Pjesë nga biseda në emision:

Angjelina Gocaj: Unë punoj në kuzhinë, edhe djali i madh edhe djali i vogël. Kemi punuar si familje.

Spartak Koka: Atë natën e 26 Qershorit ju kishit mbaruar punën?

Angjelina Gocaj: Po, qëndruam me djemtë te shkallët jashtë edhe asnjë gjë nuk më shprehën. Pastaj jam ulur për të pushuar te dhoma. Pastaj kam dëgjuar krismat. Kam dalë te dera, kam dalë vrap, kam gjetur Xhovanin shtrirë. Kam dalë me vrap duke bërtitur, kam gjetur Xhovanin shtrirë gjallë. E kam gjetur poshtë shkallëve. E kam prekur me dorë, më ka shtrënguar dorën. Ishte gjallë, jepte shenja jete. Kam shkuar aty te ajo pema kam gjetur Kujtimin Verracaku. Kam gjetur infermieren edhe të shoqen duke i dhënë ndihmën e shpejtë, se di ishte gjallë apo jo, vetëm i thoshte të lutem ma shpëto burrin. Xhovani ka qenë gjallë aty dhe i shtrirë. Dhe Hasanin (Verracakun) e kam gjetur këtu te Xhovani.

Spartak Koka: Po djalin tjetër ku e kishe?

Angjelina Gocaj: Këtu kam gjetur Edmondin të shtrirë, i larë në gjak. Kam rënë pa ndjenja s’kam ditur gjë.

Në orët e para të 27 Qershorit 2021, një konflikt për vendosjen e çadrave të plazhit në Velipojë shkaktoi 4 të vrarë dhe 2 të plagosur. Ngjarja ndodhi mes dy fiseve Gocaj dhe Verracaku. Viktimë mbetën vëllezërit Xhovani dhe Edmond Gocaj, kamarieri i hotelit të tyre Myzerim Zeneli dhe Kujtim Verracaku. Ndërsa të plagosur Hasan Verracaku (kushëri i Kujtim Verracakut) dhe Elmilind Dyli. Krimi ndodhi në oborrin e hotelit të familjes Gocaj në Velipojë. Anëtarë të familjes Verracaku bashkë me kushërinjtë e tyre kishin shkuar për t’u sqaruar në lidhje me vendosjen e çadrave në plazh, por të dyja palët debatuan. Debati degradoi në përdorimin e armëve të zjarrit dhe përplasja solli bilancin e rëndë.

Rreth thealbaniantimes

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *