“Mbaroi, kujdesu për djalin!”/ Telefonata e fundit e Vitales, pse dyshohet se ka “dorë” shqiptari…

Një telefonatë para vdekjes. Telefonata e fundit që i bëri partneres së tij, Francesco Vitale, i cili vdiq më 22 shkurt pasi u rrëzua nga një ndërtesë në via Pescaglia, në Magliana të Romës. Pak fjalë i shpehu dashurinë familjarëve të tij dhe i kërkoi gruas që të kujdesej për fëmijën e tyre. Më pas, mbrëmjen e 21 shkurtit, Vital, i njohur si Ciccio Barbuto, u gjet i pajetë poshtë një pallati. Ndoshta ai ra, ndoshta dikush e hodhi poshtë. Familja tha se ai i kishte të paktën 500,000 euro borxh një grupi trafikantësh dhe për këtë rast ishin arrestuar 2 persona: Sergio Placidi, një 48-vjeçar dhe Daniele Fabrizi, 37 vjeç. Për të dy akuza është e rëndë, rrëmbim personi me qëllim zhvatjen dhe vrasje.

Historia, megjithatë, nuk mbaron me kaq. Një ditë para se të vdiste, Vitale kishte ardhur nga Bari me të gruan e tij për të takuar huadhënësit e tij. Por nuk bisedoi me ta pasi u rrëmbye. Vitale u rrah dhe u torturua.

Telefonata e fundit para vdekjes

Në telefon, Vitale do t’i kishte kërkuar gruas që t’i thoshte lamtumirë djalit të saj për të. Një lamtumirë. Ndoshta ai fluturoi nga dritarja në përpjekje për t’u shpëtuar borxheve dhe pengmarrësve. Humbja e tij për Sergione dhe Saccottino ishte një gabim i pafalshëm për grupin Magliana. I kushtoi jetën Ciccio Barbuto-s, por jo vetëm kaq. Me Vitalen të vdekur, tani humbën edhe gjysmë milioni euro. Por kujt ia kishte borxh Vitale atë borxh? Sipas hetuesve, grupi i Sergione dhe Saccottinos ishin ndërmjetësit për të marrë paratë.

Mediat italiane shkruajnë se pas vrasjes mund të fshihet krimineli shqiptar Elvis Demçe, personi i cili edhe pse në burg dyshohet si “Zot” i trafikut të drogës në Romë. Nuk përjashtohet fakti që Vitale të ketë pasur një borxh me Demçen. Demçe, si dhe bosët e tjerë të drogës, me të vërtetë vitet e fundit është arrestuar dhe arkëtimet e tij mund të kenë ndryshuar duart. Por nuk përjashtohet nga asnjë akuzë që mund të ngrihet ndaj tij./today.it

Rreth thealbaniantimes

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *