Pamje apokaliptike nga Maroku, tërmeti 6.9 ballë shkakton mbi 600 viktima dhe qindra të plagosur

Një tërmet i fuqishëm me qendër në malet e Atlasit të Lartë të Marokut ka lënë deri tani mbi 600 viktima. Tërmeti i ndodhur pak pas orës 23:00 ka qenë me magnitudë 6.9, sipas Qendrës Sizmologjike Euro-Mesdhetare (EMSC).

Ndërtesat u shembën dhe njerëzit u larguan nga shtëpitë e tyre të dëmtuara në disa qytete. •Raportohet se personat e plagosur deri më tani janë 329 . 

Banorët e Marrakesh, qyteti më i afërt i madh me epiqendrën, thanë se disa ndërtesa ishin shembur në qytetin e vjetër, një vend i trashëgimisë botërore të UNESCO-s. •Një zyrtar lokal tha se shumica e vdekjeve ishin në zonat malore që ishin të vështira për t’u arritur.

Rreth thealbaniantimes

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *