Po kalonte kufirin ilegalisht për në Maqedoni, emigrantja vritet nga policia

Fatmata quhet emigrantja 23-vjeçare e cila vdiq të mërkurën e kaluar duke kaluar kufirin ilegalisht nga Greqia për në Maqedoninë e Veriut. Mediat vendase shkruajnë se kjo ngjarje është lënë në heshtje nga autoritetet për thuajse një javë. Në momentin që organizata për emigrantët, “Second tree”, ka vënë alarmin, ka ardhur edhe reagimi nga autoritetet vendase.

Sipas një versioni zyrtar të autoriteteve të Maqedonisë së Veriut, emigrantja u vra nga një polic, pasi një prej personave që ndodhej me të ishte konfliktuar me efektivin dhe kishte tentuar t’i marrë armën. Gjatë përleshjes, efektivit i është shkrepur arma e zjarrit dhe ka mjaftuar një plumb që Fatmata të bjerë në tokë e pajetë.
cila ishte më e vogla nga pesë vëllezërit e motrat.

Deri më tani janë arrestuar vetëm dy persona të dyshuar për veprën e kontrabandës me emigrantë.

Raporti për ngjarjen e 20 prillit:

Policia ka ndaluar transportuesit ilegal të emigrantëve dhe ndërkohë që policët kanë tentuar të arrestojnë njërin prej tyre, ky i fundit e ka sulmuar fizikisht zyrtarin policor dhe gjatë sulmit është shtënë një plumb nga arma e policit, e cila ka shkaktuar pasoja fatale duke përfunduar në trupin e një gruaje emigrante e cila ishte në karrigen e pasme të automjetit. Për të hetuar përgjegjësinë e punonjësit të policisë, prokuroria ka ngritur çështjen dhe ka lëshuar urdhër për ekspertizë të vijave papilare të armës zyrtare, si dhe gjurmë të tjera, në bazë të të cilave do të konstatohet se kush ka qëlluar me armë zjarri që i shkaktoi vdekjen e emigrantes.

Rreth thealbaniantimes

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *