Protestë në Devoll, gratë e fasonerisë duan të rikthejnë në punë kryetaren e sindikatës

Ditën e sotme është zhvilluar sërish një protestë nga punonjësit e fasonerisë së Devollit.
Kjo ishte dita e dytë e protestës së tyre, pasi një protestë e tillë u mbajt edhe ditën e djeshme.

Sipas burimeve për Gazetën Panorama, ata po protestojnë për të rikthyer në punë kryetaren e sindikatës.

Pas takimit me inspektoriatin e punës në ditën e parë të protestës, u arrit një marrveshje për të marrë edhe pjesën e mbetur nga rroga që iu ishte shkurtuar, por sot gratë kanë dalë në mbështetje të Mirës (kryetares së sindikatës).

Gjithashtu gratë janë duke protestuar edhe për kushtët e punës.

Ndërkohë bëhet me dije se Inspektoriati i Punës ka pezulluar punën e subjektit deri në një njoftim të dytë.

Kujtojmë se nuk është hera e parë që kjo fasoneri përballet me protestën e punonjësve, pasi vitin e kaluar, gratë u ngritën disa herë në protestë për kushtet e punës dhe për pagën.

Rreth thealbaniantimes

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *