Rrëzimi i avionit ushtarak grek në detin Jon, gjendet i vdekur piloti 29-vjeçar

Pas rrëzimit të avionit ushtarak ushtarak grek, Phantom F-4, në ujërat e detit Jon, trupi i njërit prej pilotëve, 29-vjeçarit Marios – Michael Turoutsikas, i cili ishte edhe kapiteni i avionit, është gjetur i vdekur.

Ndërsa 31-vjeçari, Komisari Efstathios Tsitlakidis, është ende duke u kërkuar nga forcat speciale, por ende nuk ka asnjë gjurmë të tij.

Sipas mediave greke, incidenti ndodhi në mëngjes në zonën detare pranë Andravidës.

Avioni ishte në një fluturim stërvitor dhe i shoqëruar nga një tjetër Phantom.

Njoftimi i GEA:

“Të hënën, më 30 janar 2023, në orën 10:30, një avion F-4 Phantom II me dy ulëse i Skuadronit 338 të Krahut Luftëtar 117, i cili po kryente një fluturim stërvitor, u përplas në zonën detare, 25 milje në jug të aeroportit Andravidas, me pasojë plagosjen vdekjeprurëse të bashkëpilotit, nënkomandant (I) Marios – Michael Turoutsikas, 29 vjeç. Hetimet po vazhdojnë për kapitenin, Sminagos (I) Efstathios Tsitlakidis, 31 vjeç.”

Rreth thealbaniantimes

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *