Sibora u zhduk 9 vite më parë, i dashuri i saj vrau dje partneren aktuale, familja rihap çështjen

Quhej Sibora Gagani dhe u zhduk në Torremolinos 9 vjet më parë, gjatë verës së vitit 2014. Në atë kohë, Gagani ishte 22 vjeç dhe punonte si kamariere në qytetin e lartpërmendur Costa del Sol. Vajza ishte me origjinë shqiptare dhe, pavarësisht se jetonte në Itali me pjesën tjetër të familjes, katër vite para se të “zhdukej”, ajo vendosi të ndërmerrte hapin për t’u shpërngulur në Torremolinos me të dashurin e saj, Marco, me të cilin kisha vetëm një vit lidhje. Ai ishte Marco Gaio, i njëjti njeri që u arrestua këtë të mërkurë nga Policia pasi dyshohet se vrau partneren e tij aktuale, Paula, 28 vjeç, në shtëpinë që ata të dy ndanin në La Carihuela. Ai e goditi 14 herë me thikë teksa po bëhej gati të shkonte në punë.

Familja e Siborës, me të cilën kjo gazetë ka mundur të flasë, ka marrë vesh arrestimin e Markos dhe pranon se nuk ka fjalë për këtë. Ata janë të shokuar dhe dyshojnë se Marko ka lidhje me zhdukjen e Siborës. Motra e saj Kseva, e cila tashmë është në moshën kur Sibora u zhduk, siguron se nuk e ka në plan të pushojnë derisa t’u përgjigjen pyetjeve që kanë në kokë. Sibora tani do të ishte 31 vjeç.

Kur u zhduk 9 vjet më parë, ajo ishte thjesht një vajzë që punonte si kamariere dhe përpiqej të gjente mundësi të reja në një vend si Spanja, derisa i tha familjes se donte të martohej me partnerin e saj, megjithëse një pjesë e familjes së saj beson se ajo vërtet ajo u largua pasi ishte e ndikuar nga Markoja. Gjatë qëndrimit të saj në Torremolinos, ajo përdori dokumentacion fals italian dhe të gjithë e njihnin si Simona Faraone. Arsyeja e përdorimit të këtij dokumentacioni, sipas një vëllai tjetër të tij, Etlis, është se i ka skaduar leja e qëndrimit në Itali dhe ka qenë çelësi i largimit.

“Nëse nuk gabohem, edhe vetë Marko e kishte dokumentacion fals. Unë mendoj se motra ime ka vdekur diku,”- vajton Etlis, pasi u njoh me historinë e Markos të dhunës seksiste.

“Nuk e dija në atë kohë, por më vonë arrita të zbuloja se nëna ime e dinte që Marco dhe motra ime kishin luftuar ndonjëherë,”- shton ai.

Zhdukja e Siborës bëri xhiron e Italisë dhe familja e saj u përpoq të vendoste imazhin e saj në të gjitha lajmet dhe në faqet e para të gazetave kryesore të vendit. Mirëpo, në Spanjë nuk u fol aq shumë për të, pavarësisht se pikërisht atje u pa për herë të fundit në Torremolinos, ku familja e saj pretendon se të gjithë e njihnin.

Sipas Ksevës, Marco ka telefonuar Elisabettën, nënën e Siborës, në korrik 2014. Në telefonatë, Marco e siguroi atë se vajza e tij ishte larguar pa thënë asgjë duke lënë të gjitha gjërat e saj pas.

Më 7 korrik i është fikur telefoni. Dukej sikur Siborën e kishte përpirë toka.

“Numri i saj i telefonit dhe rrjetet e saj sociale si Facebook u zhdukën bashkë me të”, thotë Etlis.

Nëna e Siborës, Elisabetta, pranon për EL ESPAÑOL në Malaga se lajmi për vrasjen e Paula-s nga duart e Markos e ka tronditur shumë keq.

Në fakt, mëngjesin e kësaj të enjte ai shkoi në komisariat për të parë nëse mund të bënte diçka për këtë, por vizita nuk ishte e frytshme.

E shqetësuar, ajo rrëfen se vajza e saj i kishte thënë para se të zhdukej se “Marko e kishte trajtuar keq”.

Tani i vetmi gëzim për Elisabettën vitet e fundit ka qenë që djali i saj e bëri gjyshe. Babai i të zhdukurit vdiq i sëmurë pa e marrë vesh se çfarë i ndodhi vajzës së tij. Tashmë dëshirojnë vetëm që kjo ngjarje makabre të hedhë dritë mbi rastin e Siborës./ElEspanol

Rreth thealbaniantimes

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *