Daily Mail shkruan për shqiptarin që iku me kamion për në Angli dhe gatoi për Mbretëreshën

Emigrant në Angli dhe kthehet në atdhe për të investuar dhe qëndruar me familjen, kështu fillon historia e kuzhinierit tashmë të njohur Ismet Shehu, hostori e cila i ngjason asaj të shumë të rinjve që në pamundësi për të jetuar në Shqipëri kanë emigruar jashtë, larg familjes. Media britanike i ka kushtuar një artikull ekskluziv kuzhinierit shqiptar ku pasqyron jetën plot sakrifica të tij. Historia nis me përpjekjet e Shehut për të hyrë kontrabandë në Britani, duke qëndruar i fshehur në pjesën pas një kamioni e deri tek hapat e para të suksesit ku ai arriti t’i shërbente drekën edhe Mbretëreshës dhe Dukës së Edinburgut.

“Një shqiptar që hyri në Britani i fshehur në pjesën e pasme të një kamioni ka treguar se si i ka shërbyer drekën Mbretëreshës dhe Dukës së Edinburgut. Ismet Shehu, 32 vjeç, udhëtoi nëpër Evropë përpara se të hipte nën një kamion që ishte nisur për në Mbretërinë e Bashkuar dhe iu dha leja për të qëndruar në vend pasi iu dorëzua zyrtarëve të Home Office. Ismeti, ishte vetëm 17 vjeç, kur u largua nga Shqipëria dhe u nis përmes Italisë për në qytetin francez të Lille, ku priti me dhjetëra emigrantë të tjerë që kërkonin një rrugë për në Britani. Shansi i tij erdhi përfundimisht kur një kamion me targa të Mbretërisë së Bashkuar iu drejtua atij në një ndalesë kamioni dhe ai u zvarrit poshtë dhe u fsheh në një hendek të vogël pranë rrotave, duke u përkulur në një top të vogël”, shkruan Daily Mail.

Ismeti në intervistën ekskluzive për MailOnline tregoi: Gjithçka që dija ishte se kishte një numër regjistrimi britanik, kështu që u fsheha poshtë tij dhe kur filloi, mbaja vetëm jetën time, duke e ditur se nëse do të lëshoja dhe bija në autostradë do të isha i vdekur. Një herë në traget u hodha jashtë dhe me një thikë hapa rimorkio dhe u fsheha brenda dhe nuk dola deri më shumë se katër orë më vonë kur isha në MB. Telefonova kushëririn tim dhe ai më pyeti ku isha por nuk e kisha idenë kështu që më tha të merrja kodin postar se ku isha, hyra në një dyqan dhe ia dhashë telefonin burrit dhe ai ia dha kodin postar kushëririt tim. . Vetëm kur ai erdhi të më merrte më vonë e kuptova se isha diku afër Mançesterit, por kushëriri im ishte në Londër. Isha i shqetësuar se dikush do të thoshte diçka ose do të thërriste policinë, por askush nuk e bëri dhe isha i sigurt.’

Media Britanik shkruan se: Ai vazhdoi të ndoqi një kurs universitar në hoteleri dhe shte në mesin e një grupi prej pesë studentësh që pritën mbretëreshën e ndjerë dhe bashkëshortin e saj gjatë festimeve të Jubileut të Diamantit 2012.

Në intervistën e dhënë për MailOnline, media britanike Ismeti tregon se është kthyer në Shqipëri dhe ka krijuar një zinxhir restorantesh në kryeqytetin Tiranë.

“A mund ta imagjinoni këtë? Një djalë i varfër nga fshati duke i shërbyer drekën Mbretëreshës së Anglisë? Ishte një nder i madh për mua ta bëja këtë dhe të gjitha vetëm disa vjet pasi u futa në fshat i fshehur në pjesën e pasme të një kamioni. Ishte përvoja më e frikshme e jetës sime”, tha ai në intervistën ekskluzive.

Pesëmbëdhjetë vjet më parë rrëshqitja në vend nëpërmjet një kamioni ishte pika e preferuar e hyrjes për shumë emigrantë të paligjshëm, por kjo pati një kosto me trafikantët e njerëzve që kërkonin deri në 20,000 £ për të hipur në pjesën e pasme të një kamioni.


Ismeti i tha MailOnline: Unë thjesht nuk kisha atë lloj parash, por kisha dëgjuar nga miqtë dhe të tjerët që kishin hyrë në Britani se ishte e mundur të hyje në vend duke u fshehur poshtë dhe pastaj duke u futur në rimorkio. Duke parë tani, unë isha shumë me fat që nuk u vrava dhe falënderoj Zotin që jeta ime nuk humbi, por hyrja në Britani më dha mundësinë të filloja një jetë të re dhe të bëj disa para për veten dhe familjen time

Ismeti gjeti punë në kantieret e ndërtimit duke fituar 7 £ në orë para se të gjente një punë si portier kuzhine dhe koleksionist xhami në bare dhe restorante të ndryshme në perëndim të Londrës, përpara se përfundimisht t’i dorëzohej Home Office.

Ai tha: Deri tani kisha vendosur që doja të qëndroja më gjatë dhe isha i interesuar të bëja disa kurse gatimi sepse më pëlqente të punoja në bare dhe restorante, ishte e vështirë, por isha i lumtur që fitoja para. Kushëriri im më sugjeroi të shkoja të regjistrohesha dhe të merrja lejen për të qëndruar në mënyrë që të mos shikoja mbi supe gjatë gjithë kohës dhe të shqetësohesha për policinë ose emigracionin që më kërkon. Shkova në Home Office dhe isha atje për 15 orë dhe më bënë shumë pyetje se nga isha dhe si arrita në vend, kështu që u thashë të vërtetën, se doja të përmirësoja veten dhe doja te punosh. Më morën shenjat e gishtave dhe më pas më thanë se mund të qëndroja në vend për pesë vjet, nuk mund ta imagjinoni lumturinë time, isha shumë mirënjohëse për mundësinë dhe e dija se mund të isha i sigurt për pesë vjet.

Ismeti u regjistrua në një kurs themelimi për hoteleri dhe mikpritje në Universitetin e Londrës Perëndimore dhe pikërisht gjatë studimeve atje, pedagogët i dhanë mundësinë t’i shërbente mbretëreshës së ndjerë dhe Princit Philip një drekë kremtimi. Ai dhe katër të tjerët u dërguan në Pallatin Buckingham ku iu dha një induksion dhe informim nga stafi i Shtëpisë Mbretërore se si të silleshin me Madhërinë e Saj.

Ismeti tha: Na u tha se duhej të ecnim mbrapa dhe të mos kthejmë kurrë shpinën dhe nuk duhet të themi asgjë nëse nuk na pyesin Mbretëresha ose Princi Filip. Mbaj mend që kur shërbyem drekën, ajo kërkoi një xhin me një ulli dhe Princi Philip vuri dorën mbi supin tim për të më falënderuar dhe për të thënë se kishte ngrënë një vakt të mirë.

Por dreka për pak sa nuk përfundoi në fatkeqësi për Ismetin, pasi ai i munguar ecte para mbretëreshës teksa ajo po ecte nëpër një korridor.

Ismeti tha: Po ecja kur papritmas ky ushtar erdhi drejt meje dhe më rrëzoi nga rruga. Ai tha: ‘A je i çmendur? Këtu ka snajperë dhe do t’ju nxjerrin jashtë. Nuk mund të ecësh kështu para Mbretëreshës’. Ai tha se ishte detyra e tij të mbronte Mbretëreshën dhe të sigurohej që asgjë të mos ndodhte dhe unë nuk duhej të ecja aty ku bëra, por ai ishte në rregull me të dhe ne bëmë shaka më vonë dhe madje bëra një foto me të.

Ismeti qëndroi në Britani duke punuar në restorante të ndryshme kryesore në Londër, duke përfshirë Brasserie Blanc dhe Compton Brasserie deri në vitin 2015 përpara se të vendoste të kthehej në Shqipëri dhe të krijonte zinxhirin e tij të restoranteve dhe është bërë një biznesmen i suksesshëm me tre ambiente.

Tani i martuar dhe me një vajzë, ai i tha MailOnline: Në thelb erdhi deri në pikën ku vendosa se më mungonte familja ime, kisha qenë në Britani për gati dhjetë vjet dhe doja të kthehesha. Më kishin dhënë leje për të qëndruar dhe do të kisha marrë qëndrim të përhershëm, por shorti për vendin tim ishte i tepërt për mua. U ktheva në Tiranë dhe me ndihmën e familjes sime dhe me paratë që kisha bërë në Angli bleva një vend në qendër të Tiranës i cili u bë shumë i njohur dhe përfundova duke ngritur dy restorante të tjera që janë shumë të njohura. Madje, ambasadorin britanik në Shqipëri e kisha për të ardhur këtu për drekë dhe i tregova historinë time. Jam shumë mirënjohës për shanset që pata në Angli dhe edhe pse rrezikova jetën time për të arritur atje, e di që nëse nuk do të kisha bërë, nuk do të isha aq i suksesshëm sa jam sot nëse nuk do të kisha hyrë në kamion.’

Marrë nga DailyMail.

Rreth thealbaniantimes

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *