Historia “thriller” e vrasjes së zyrtarit Saimir Jaku, nga lidhja jashtëmartesore tek dëshmitë rrëqethëse të vëllait

Emision “Në Shënjestër”ka zbardhur sot vrasjen e zyrtarit të lartë të OST Saimir Jaku, i cili 6 vite më parë ndërroi jetë nga një atentat që iu bë në mes të një lokali në mes të qytetit të Rrëshenit.

Jakut, në momentin e vrasjes iu gjetën 7 aparate celulari që kishte në përdorim, të cilët pas ekspertimit, treguan në një fare mënyre aspektin e errët që fshihej pas profilit të nderuar të një zyrtari publik.

Ku nga komunikimet u konstatua se në disa prej aparateve celulare, Saimir Jaku, fliste për kultivimin e lëndëve narkotike në zonë.Por ndërsa disa prej aparateve celularë u mundën të dekriptoheshin, të tjerë në pronësi të tij, vazhdojnë të jenë ende të kyçur, pa na treguar të gjithë të vërtetën e këtij personazhi, që pagoi me plumba, jetën e tij kontroverse.

Por ndërsa aparatet celulare, që janë këqyrur nga hetuesit na kanë rrëfyer vetëm një pjesë të së vërtetës që e shoqëronte, Saimir Jakun, të tjera pista lidhen mbi ekzekutimin e tij.

Dyshime të arsyeshme për grupin hetues që bëjnë të mendojnë, se vrasja e tij, u krye nga vëllezërit Gaspër dhe Kastriot Reçi.

Edhe këta të fundit, tashmë viktima të përplasjes së madhe në aksin Rrëshen-Romë-Bruksel. Pistë e cila u ngrit nga grupi hetues pas një kallëzimi të bërë nga vëllai i Saimir Jakut i cili tha përpara hetuesve, se kishte marrë mesazhe telefonike në rrjetin e tij social, nga një person i panjohur për të, ku ky i fundit i shkruante se vrasjen e Saimirit e organizuan vëllezërit Reçi, ku sipas mesazhshkruesit, vëllezërit Reçi e vranë Saimir Jakun, pasi dyshonin se ky i fundit kishte lidhje jashtëmartesore me mbesën e tyre.

Mesazhe të cilat emisioni ‘Në shënjestër’ ka vendosur t’i sjellë të redaktuara.

“Më datë 19 dhjetor 2019, në Drejtorinë vendore të Policisë Lezhë u paraqit shtetasi Florind Jaku, vëllai i viktimës Saimir Jaku.Ndër të tjera ai shpjegoi se në aplikacionin messenger, i janë dërguar disa mesazhe nga një person i quajtur P. P., të cilin tha se nuk e njihte dhe se nuk kishte dijeni se kush mund të ishte. Ku ndër të tjera P. P., i kishte shkruar se vëllai i tij Saimiri kishte pasur një debat me Gaspër Reçin.

Pasi, sipas tij, ai e kishte parë Saimirin me mbesën e tij. Sipas Florind Jakut, ky ka qenë edhe shkaku që më pas familja Reçi ka paguar njerëz për të vrarë vëllain e tij, Saimirin”.

“Personi që më çoi mesazhin, ndër të tjera më shkruante se familja Reçi ka paguar një shtetas të quajtur D.V., i cili sipas tij është ekzekutori i vëllait tim së bashku me një person tjetër nga Laçi, pa emër.Ky person më ka dërguar mesazhe të gjata edhe ditët në vijim, ku flet edhe për aktivitetin kriminal të vëllezërve Reçi”.

Sipas grupit hetues, Florind Jaku, shtoi në dëshminë e tij se fill pas vrasjes së vëllait, ai ka vënë re lëvizje të dyshimta rreth tij. Një nga këta persona që ai denoncoi ishte edhe V. Lleshi, i cili siç theksuam edhe më herët ishte një nga dëshmitarët e vrasjes së Saimir Jakut, por që rrëfimin e tij në polici, mohoi të kishte probleme me viktimën.

“Pas vrasjes së vëllait tim, vura re se më ndiqte një person që quhet V.Lleshi. Gjë të cilën e kam vënë re edhe gjatë lëvizjeve që kam bërë jashtë Rrëshenit dhe konkretisht në Tiranë, me automjetin tim”.

Menjëherë pas dëshmisë së vëllait të Saimir Jakut, Prokuroria e Lezhës, riaktivizoi edhe njëherë në vitin 2019, hetimet e pezulluara prej 2 vitesh për ekzekutimin e drejtorit të OST-së për veriun, ku gjatë këqyrjes së telefonit celular të Florind Jakut, në aplikacionin ‘Mesenger’, u konstatuan disa mesazhe të dërguara nga një person, që për arsye redaksionale emisioni ‘Në shënjestër’ ka vendosur t’i ruajë identitetin e plotë.

Mesazhe telefonike- Datë 12 Tetor 2018, ora 12:04

“Florind jam një dashamirës i yti. Dhe desha të të sqaroja për diçka që të konkludosh mendimet.Saimiri, mbesën e Reçve, e ka pasur të dashur për disa vite. Por duke e ditur se çfarë familje mafioze janë ata, e ka pasur gabim”.

Në një moment tjetër, mesazhshkruesi, i rrëfen Florindit, edhe për një përplasje fizike që vëllai i tij Saimiri kishte pasur me Kastriot Reçin, në Tiranë.

Mesazhe telefonike- Datë 20 Tetor 2018, ora 13:44

“Florind ja u ke futur frikën në palcë. Pasi u vra Gaspri, Kastrioti pati punësuar disa truproja të armatosur. Njerëzit thoshin që edhe kur ulej në lokal, zinte vende me shpinë nga muri. Gasperi dhe Saimiri thuhet se janë përplasur edhe në Tiranë, ku thuhet se Saimiri e ka mbytur në grushta.
Po kështu flitet se Reçët ishin ata që e qëlluan Saimirin, natën duke shkuar në shtëpi. Dhe e ka qëlluar me pagesë e njëjta dorë”.

Më tej në mesazhet e zbuluara në telefonin e Florind Jakut, miku dashamirës, e falënderon atë për hakun që mori për vrasjen e vëllait e tij, Saimirit, duke eliminuar në Itali Gaspër Reçin, vëllain e Kastriot Reçit, Gaspër Reçi, i cili u ekzekutua me katër plumba, në kryeqytetin italian, Romë, më 27 prill 2017 në banesën e tij në Via Simeri Crichi, në Tor Vergata, por që duhet thënë se për këtë vrasje, nuk ka ende një autor.Këto nuk do të ishin mesazhet e vetme që tashmë miku që i donte të mirën familjes Jaku, po i dërgonte në vazhdimësi Florindit, vëllait të Saimirit të vrarë.

Në një tjetër mesazh, ai fillon përmend edhe emra konkretë, që sipas tij lidheshin me vrasjen. Madje miku shkon edhe më tej teksa i tregon Florindit edhe se kush ka vrarë Kreshnik Gjinin, nipin e familjes Jaku, vrasje kjo e ndodhur më 6 shtator 2017, në komunën Forest në Belgjikë, ku dy persona të maskuar dhe të armatosur e qëlluan 31-vjeçarin me dy plumba, duke e lënë të vdekur në vend.

Vrasje e cila u krye në lokalin ku Kreshnik Gjini punonte, në sy të koleges së tij, ku sipas informacioneve të policisë, porositës dilte të ishte Kastriot Reçi, të cilit vetëm disa muaj më parë i ishte vrarë në Itali, vëllai i tij, Gaspër Reçi.

Mesazhe telefonike- Datë 19 Tetor 2018, ora 09;40

“Florind desha të të thoja disa gjëra në lidhje me ngjarjen tënde. Megjithëse kam dëgjuar se edhe ti i ke marrë vesh. Gjithsesi unë po t’i them, që t’i kesh shtesë.

Futu te facebook-u i D.V., tek një me kapuç që do të çoj dhe shiko të gjitha fotografitë dhe nxirr analiza.

D.V., ditën e ngjarjes së Saimirit, është parë me automatik në dorë në pyll, pasi kanë djegur makinën. Kurse tjetri me shishe birre në dorë, laçjani, flitet se të ka ashtu Kreshnikun”.

Po kështu edhe Drejtoria e Policisë së Lezhës e ka marrë në pyetje D.V, si të dyshuar.

Po t’i çoj këto sepse e di që je i interesuar dhe futi në burg, se janë armë shumë e rrezikshme në dorë të Kastriot Reçit.D.V., e ka vrarë me dorën e vet Saimirin. Lezha e ka lëshuar prapë për mungesë provash”.

Nuk dihet se si miku mesazhshkrues kish mundur të siguronte informacione të tilla dhe cili ishte interesi i tij në këtë mes, por e vërteta është se D.V., ishte një prej katër personave të cilëve u ishin marrë shenjat e gishtërinjve për vrasjen e Saimir Jakut.

Por që pas verifikimit rezultoi se gjurmët e gjetura në bidonin e benzinës që u përdor për djegien e makinës së autorëve në fshatin Vinjoll të Kurbinit, nuk i përkisnin atij.

Në fund të postës së tij me vëllain e zyrtarit të lartë, mesazhshkruesi, nuk harron ta këshillojë të ruhet.

Duke i treguar Florind Jakut, forcën e armës së Reçëve dhe lidhjet që ata kishin anembanë me të fortë të tjerë që qarkullojnë në Shqipëri.

“Me provat që të dha hasmi dhe fakti që tani je djalë i vetëm, tani duhet të shikosh jetën tënde. Se po thua ti, ja fus Kastriotit dhe nuk del kush në derë. Grupi ka lidhje dhe me Martinin. Janë racë plehrash dhe marrin hak prapë. Ti të jesh i sigurt që të kanë lokalizuar ku banon për ndonjë rast hakmarrje nga ana jote. Unë që të shkruaj të flas me kompetencë se i njoh mirë nga brenda”.

Implikimi në trafikun e drogës ose një vrasje për motive të dobëta, janë dy pistat që po hetohen nga prokuroria.

Pista se Saimir Jaku, u vra për shkak të lidhjes jashtëmartesore, ngjan të jetë larg të vërtetës së ekzekutimit të tij ose një pretekst nga palët kundërshtare, për orientuar pistën e vrasjes së tij, larg pazareve të prishura të drogës.

Kjo, pasi ekzekutimet që pasuan vrasjen e Saimir Jakut, dhe bisedat që u gjetën në disa prej aparateve të tij celularë, vështirë se mund të bëjnë të besosh se ekzekutimi i tij u krye për shkak të raporteve të tij intime,

Ky aludim përforcohet edhe më shumë, ndërsa fill pas vrasjes së Saimir Jakut në Rrëshen, më 9 shtator 2016, një valë terrori përshkoi familjet Reçi dhe Gjini.

Ku pas vrasjes së drejtuesit të linjës së Tensionit të Lartë për Veriun të OST-së në Rrëshen, disa muaj më pas më 28 prill 2017, në Itali, u qëllua për vdekje Gaspër Reçi, vrasje të cilat thjesht sa kishin ngritur amperin e hakmarrjeve midis fiseve në Mirditë, ku viktima e radhës do të ishte, Kreshnik Gjini.

Nipi i Saimir Jakut do të ekzekutohej më 6 shtator 2018, në komunën Forest, në Belgjikë. Hakmarrje, që nuk do të ndalej këtu, por që do të pasohej me të tjerë viktima në radhët e familjes Gjini.

Shënjestra e radhës do të ishte Armando Gjini, i cili u ekzekutua më 12 gusht 2019, në sy të fëmijëve të tij, pranë Katedrales së Rrëshenit, ndërkohë që më herët i kishte shpëtuar një atentati me tritol të vendosur në makinën e tij; sasi eksplozivi të cilën e pikasi në kohë, por që nuk do t’i shpëtonte jetën disa muaj më pas Armando Gjinit që ishte vëllai i Preng Gjinit.

Personazhi ku mendohet se fillon e gjithë përplasja e parë e madhe midis familjeve Gjini dhe Reçi, ku shkak thuhet se u bë prishja e pazareve të drogës në Itali, vrasje të cilat kulmuan më 7 janar 2020, në atë, që njihet si ekzekutimi më i sofistikuar, i ndodhur ndonjëherë.

Mëngjesin, kur nga lartësia e një pallati në Rrëshen, u qëllua për vdekje me snajper Kastriot Reçi.

Njeriu që ruhej me masa të forta sigurie, por që nuk do ta mendonte se do të humbiste jetën, pikërisht aty ku ndihej më i sigurt, në qendër të Rrëshenit, pranë bizneseve të tij.

Por vrasja e Kastriot Reçit, nuk do të ishte kapaku i vrasjeve të ndërsjellta, midis dy fiseve.

Pas viktimave të shumta dhe pusive të përgjakta, radhën do ta kishte vetë Preng Gjini.

I cili, më 15 shtator 2020, u bë pre e një atentati të rëndë me eksploviz, të vendosur në makinën me të cilën lëvizte, në një nga urat më të populluara të Tiranës, mbi Lanë.

Ku edhe pse ditën e ngjarjes, Preng Gjini, kish ndërruar makinën me kushëririn e tij, masat e forta, nuk mundën ta shpëtonin plotësisht nga kundërshtarët të cilët mesa duket i ishin vënë në ndjekje nga pas, për ta eliminuar në çdo formë.E kur të gjithë heshtin, ai që mund të hapë sadopak kutinë e Pandorës së ekzekutimeve mund të jetë Dorian Keqi, autori i dyshuar i vrasjes se Jakut.

Por Keqi, të cilit gjatë arrestimit iu gjetën 21 celularë, ka vendosur për momentin të mos flasë për vrasjen e Saimir Jakut.

Pavarësisht se mbi të peshon një akuzë e rëndë mbi supe.

Ajo e vrasjes në rrethana cilësuese, e kryer në bashkëpunim, të cilat mund ta rëndojnë edhe më shumë pozitën e tij përballë drejtësisë.

Ndërkohë që ai e ka cilësuar punën e tij si vrasës me pagesë, si punë në të zezë.

Duke lënë të kuptohet se nuk ka ndërmend të hapë kapakun e një pusete, që mund të rrezikojë seriozisht të përpijë shumë të tjerë, midis tyre edhe familjarë të tij, që tanimë mund të jenë të rrezikuar nga një rrëfim i mundshëm i tij.

Por tanimë për të ndalur gjakderdhjen e mëtejshme i takon drejtësisë të bindë Dorian Keqin të flasë, para se të numërojmë viktimat e radhës.

Në atë që meriton të quhet lufta më e egër e prishjes së pazareve të drogës, midis grupeve kriminale që kanë vepruar në qytetin në mesin e veriut të Shqipërisë.

RRefimi i deshmitareve te vrasjes se Saimir Jakut:

Kushëriri i Saimir Jakut

“Saimiri ishte duke parë diçka në telefon dhe në atë moment e dëgjova kur pëshpëriti: ‘Ou po këta?’. Ktheva kokën dhe pashë se në lokal kishin hyrë dy persona të veshur kokë e këmbë me rroba të zeza dhe me maska në kokë. Njëri kishte drejtimin nga ne, kurse tjetri ishte me kurriz dhe po kontrollonte vendin. Ata filluan të qëllojnë me armë zjarri tek e tek. Njëri nga personat u afrua te Saimiri dhe e qëlloi drejtpërdrejtë me armë zjarri. Në këtë moment mbaj mend se këtë person e qëllova me shkelm në trup dhe ai për momentin u mënjanua, ku më duket se i lëvizi arma nga dora. Më pas u hodha nga shkallët e verandës së lokalit dhe ika poshtë në anën jugore. Ndërkohë krismat e armës vazhdonin përsëri”.

“Kam rënë poshtë në rrugë dhe aty kam parë një polic, më pas kam shkuar tek dyqani i xhaxhait tim. Aty ishte babai im dhe xhaxhait dhe u tregova se çfarë kishte ndodhur. Të tre jemi nisur në drejtim të lokalit dhe pamë që kishin vrarë Saimirin. Unë di që Saimirin e kanë qëlluar para 3 vitesh tek karburanti ‘Start’ në dalje të qytetit të Rrëshenit. Po kështu di se para 6-7 muajsh ka pasur konflikt në qytet me Gaspër Reçin ku janë rrahur me grushte. Me Gasprin nuk e di për çfarë janë konfliktuar. Mesa di unë, nuk ka pasur konflikte me njerëz të tjerë. Nuk kam dijeni kush ka qenë i interesuar dhe kush e ka vrarë Saimirin”.

Një tjetër dëshmitar që mundi të shquajë në distancë autorët e vrasjes së Saimir Jakut, atë ditë, u bë edhe V. Lleshi, i cili siç del nga dëshmia e tij, po konsumonte kafenë e mëngjesit, në lokalin përballë me atë ku ndodhi krimi.

V.Lleshi

“Më 9 Shtator 2016, rreth orës 09:00, dola nga shtëpia dhe me mjetin tim shkova  për të pirë kafe tek lokal ‘Mirdita’ që ndodhet në qendër të qytetit të Rrëshenit. Aty, ku u ula në një nga tavolinat në verandën e lokalit, bashkë me dy shokë të mi. Vetëm disa minuta pasi isha ulur, pashë një automjet ‘Mercedez Benz’ me ngjyrë të zezë, targat nuk i fiksova, i cili erdhi nga sheshi i qytetit dhe u ndal para lokal ‘F***’ që ndodhet përballë lokalit ku po pija kafe. Në këtë kohë, pashë një person të maskuar, me një armë të gjatë në dorë, që ngjiti shkallët e lokalit, i cili filloi të qëllojë fillimisht një nga një, më pas me breshëri. Pasi kryen krimin, automjeti me autorët u larguan në drejtim të Komisariatit të Policisë duke lëvizur ngadalë. Ajo që fiksova ishte se autori që qëlloi ishte trup gjatë dhe i dobët dhe mbante maskë në kokë”.

Ai mohoi të kishte pasur ndonjë konflikt me viktimën dhe sqaroi se prania e tij aty, ishte krejt rastësore

V.Lleshi

“Me Saimir Jakun nuk kam pasur ndonjë konflikt. Që prej kohës kur ai u bë drejtor i OST për zonën e veriut, ai ka qëndruar më shumë në Tiranë dhe rrallë herë e kam parë në Rrëshen”.

Jo pa interes ishte edhe dëshmia që dha banakierja e lokalit ku ndodhi vrasja, e cila pavarësisht se mundi të shquajë veshjet e autorëve të krimit, nuk mundi të dallonte se kush ishin ata, për shkak të maskimit që ata kishin.

Banakierja

“Unë jam banakiere në këtë lokal prej katër vitesh, ku shërbej zakonisht nga ora 06:30 deri në orën 14:30.

Ditën e ngjarjes rreth orës 09:00, kujtoj se në lokal hyri Saimir Jaku, i cili është klient i rregullt. Ai u ul në tavolinë me A.T. dhe Gjergj Prengën. Rreth orës 09:30 dëgjova krisma armësh dhe kur ktheva kokën për të parë, vura re një person që kishte në dorë një armë të gjatë automatik i cili po qëllonte në drejtim të tavolinës së Saimir Jakut.

Ky person kishte në kokë maskë më ngjyrë të errët, xhup gri sportiv, pantallona ngjyrë ushtarake. Si edhe kishte trup mesatar, jo shumë i shëndoshë”.

Por kur dukej, se hetimi do të ndalej te dëshmitë dhe një gjurmë gishtërinjsh të gjetura në një bidon benzine të përdorur nga njëri prej autorëve, dilema se kush e vrau, duket se do të merrte fund, 6 vite nga vrasja e Saimir Jakut dhe plagosja e mikut të tij, pikërisht aty ku grupi hetues nuk do ta mendonte.

Falë gabimit të zakonshëm që bëjnë autorët e vrasjeve në raste të tilla.

Mendimi se çdo gjë është harruar dhe tashmë asgjë nuk do të mund t’i zbulojë më.

Ky duket se ishte edhe gabimi fatal që kreu Dorian Keqi.

Po kush është Dorian Keqi, 40 vjeçari, lindur në fshatin Vinjoll të Kurbin dhe banues në qytetin e Krujës, që u arrestua pasditen e 25 korrikut 2022, në dyshimin se vrau me pagesë më 9 shtator 2016, ish-drejtuesin e OST-së për veriun, Saimir Jaku, dhe la të plagosur mikun e tij, Gjergj Prenga.

Pse grupi hetues pavarësisht se dispononte gjurmët e tij të gishtërinjve, të mbetura në një bidon benzine që u përdor për djegien e makinën së vrasësve të Saimir Jakut, nuk mundi prej 6 vitesh të shkonte drejt emrit të Dorian Keqit?

Si u arrestua 40-vjeçari i cilësuar si vrasës me pagesë fare rastësisht për një vepër të rëndomtë penale dhe zbulimi i madh që erdhi për grupin hetues, pas marrjes së gjurmëve të tij të gishtërinjve.

Sipas dosjes hetimore, Dorian Keqi, u arrestua fillimisht në qytetin e Lezhës, në akuzën për drejtim automjeti, në gjendje të dehur, më 21 korrik 2022.

Një ngjarje e cila në pamje të parë nuk duket se do t’i shkaktonte ndonjë telash të madh me drejtësinë, shkelësit të ligjit dhe që në mendimin e tij mund të kalonte edhe me një gjobë administrative, apo në rastin më të keq, heqje të patentës.

Por duket se grupi hetues, nuk ishte i këtij mendimi, pasi u njoh me gjurmët e tij të gishtërinjve.

Të cilat korrespondonin me ato të mbetura në sendet e një mjeti të përdorur në krim 6 vite më parë.

Pikërisht, atë të vrasjes së Saimir Jakut, më 9 shtator 2016 në Rrëshen

Rreth thealbaniantimes

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *