Kishte disa javë jetë pas diagnozës me tumor, bashkëshortja i jep vaj kanabisi dhe i rrit jetëgjatësinë burrit

Një 46-vjeçari të cilit iu dha vetëm disa javë jetë pas një diagnoze vdekjeprurëse të tumorit në tru, mbijetoi edhe dy vjet të tjera. Kjo për shkak se gruaja e tij i dha atij droga të paligjshme.

Neil Lanciano, 46 vjeç, nga të qenit në karrige me rrota, filloi të ecje pas përdorimit të rregullt të vajit të kanabisit dhe u etiketua si një “rast mrekulli” nga mjekët.

Neil nga Innsworth, Gloucester, Angli, u diagnostikua me një glioblastoma që kufizon jetën (GBM) në prill 2020.

Mjekët arritën të hiqnin 94 për qind të tumorit të tij përmes një operacioni në Spitalin Southmead në Bristol muajin e ardhshëm, por Neil mbeti me paralizë të pjesshme dhe vështirësi në të folur. Vetëm gjashtë javë pas operacionit, tumori i tij ishte kthyer në madhësinë e tij të plotë dhe po vazhdonte të rritej.

Skanimet e mëtejshme treguan se disa tumore më të vogla ishin zhvilluar diku tjetër në trurin e Neil. Ai iu nënshtrua radioterapisë rraskapitëse dhe kimioterapisë pa asnjë dobi. Mjekët e Neil e ndërprenë trajtimin e tij, duke i thënë atij se i kishin mbetur vetëm disa javë jetë.

Gruaja e tij e dëshpëruar, Hayley Lanciano, 38 vjeç, tha se ajo “ndihej e detyruar” të bënte diçka për të përmirësuar shanset që ai të jetonte.

“Operacioni jo vetëm që u duk si një humbje kohe, por një skanim pasues tregoi zhvillimin e tumoreve më të vegjël të shpërndarë në trurin e Neil. Atij iu dha radioterapi dhe kimioterapi, por kjo nuk ndikoi në stabilizimin e kancerit dhe operacioni i mëtejshëm ishte shumë i rrezikshëm. U ndjeva e detyruar të merrja në duart e mia diagnozën e Neil. Isha e dëshpëruar dhe doja që t’i përmirësoja jetën Neil që të jetonte më gjatë dhe të qëndronte pranë vajzave tona Abbie dhe Emily”, u shpreh Hayley Lanciano.

Hayley, tha se ajo nuk kishte asnjë alternativë veçse t’i drejtohej vajit të kanabisit, i cili është i paligjshëm në MB për shkak të niveleve të tij të THC. Ajo shpenzoi 16,000 £ për të blerë ilaçet në internet gjatë një periudhe dyvjeçare, sipas The Mirror.

Neil përdorte dy shishe të substancës ilegale çdo muaj, gjë që e pa atë të sfidonte pritshmërinë e mjekëve, duke jetuar edhe dy vjet të tjera pas ndërprerjes së trajtimit të NHS.

Çuditërisht, një skanim në Korrik 2022 tregoi se tumoret e vogla në trurin e tij ishte zhdukur plotësisht, megjithëse tumori i madh kishte mbetur. Mamaja e dy fëmijëve Hayley është e bindur se jetëgjatësia e tij ishte për shkak të përdorimit të vajit të kanabisit.

Mjekët e tij thanë që Neil ishte një “rast mrekulli” të cilin ata nuk mund ta shpjegonin. Neil nuk kishte asnjë trajtim tjetër dhe i vetmi shpjegim që mund të mendoj është se kombinimi i vajit të kanabisit dhe ushtrimeve të rregullta, luajtën një rol të madh dhe pozitiv në udhëtimin e Neil.

Hayley pretendon se droga gjithashtu lehtësoi vuajtjet e Neil dhe e ndihmuan atë të rifitonte një “cilësi të jetës”. Sipas 38-vjeçares, bashkëshorti i saj nuk u mbështet më në një karrige me rrota dhe mundi të ecte sërish vetë pasi përdori vaj kanabisi.

“Ai përdorte dy shishe në muaj dhe ndaloi vetëm pasi ishte në fazat e fundit të jetës së tij”, tha gruaja e e tij.

Tragjikisht Neil vdiq në moshën 46-vjeçare më 29 nëntor të vitit të kaluar, më shumë se dy vjet e gjysmë pasi u diagnostikua.

Dr Karen Noble, drejtore e kërkimit, politikave dhe inovacionit në Brain Tumor Research, tha: “Na vjen keq që dëgjojmë për diagnozën e Neil dhe i jemi mirënjohës familjes për ndarjen e përvojës së tyre.

“Ka prova të kufizuara në lidhje me efektin e produkteve me bazë kanabisi në tumoret e trurit, por fakti që Hayley dhe Neil mendonin se duhej të kërkonin trajtim të kësaj natyre, tregon nevojën kritike për më shumë kërkime. Megjithëse ka disa studime që mbështesin atë që përjetoi Neil, se rritja e qelizave GBM mund të ngadalësohet, ne kemi nevojë për më shumë kërkime për të zbuluar nëse përdorimi i këtij ilaçi mund të ndihmojë pacientët me GBM të jetojnë më gjatë”, u shpreh Dr Karen.

Rreth thealbaniantimes

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *