Luizi rrëfen me dhimbje humbjen e babait: “Më mori në telefon të më uronte Krishtlindjet”

Luizi ka ndarë me banorët një histori shumë personale. Bëhet fjalë për ndarjen nga jeta të babait të tij, dy vite më parë.

Ndonëse ai, këtë gjë e ka rrëfyer edhe më parë , por shumë shkurtimisht, sot ai foli më gjerë për vdekjen e babait të tij, i cili ishte në Amerikë.

Luizi tha se ai iku pa vuajtje, ndërsa foli gjatë për marrëdhënien e ngushtë që ai ka patur me të atin.
“Ndodhi natën e Krishtlindjeve, dy vjet me parë. Janë punët e Zotit, iku pa vuajtje. Aty e kishte të shkruar. I ka ra në tavolinë”, ka treguar ai.

“Ishim shumë të lidhun, edhe atë natë bile më mori nja katër orë para, e më tha po t’marr tani bab po të uroj Krishtlindjet se mbrapa ngaqë ka ngarkesë valësh me mesazhe dhe gjëra. Ik mo i thash se s’quhet i thashë, në 12:00. Dhe ka qenë ora 11 e 10 ose 11 e 20 e darkës, këtu tek ne, ndërsa atje i binte 6 e 20 pasdite. Kishte dalë për kafe me tre kushërinj që rrinin tek një kafe aty. Siç ka qenë duke ndenjur i ka thënë, se ç’kam këtu në gjoks një shtrëngim dhe siç ka qenë ulur ka mbyllur sytë dhe është mbështetur në shpatull, e ke parasysh, si në gjumë. Ata që e shoqëronin thanë ça pat, ia kanë bërë të gjitha, sepse një kushëriri i nënës ka qenë në Forcat Speciale. E ka shtri në tokë, i ka bërë frymëmarrje e të gjitha deri sa ka ardhur ambulanca por aty e ka pas të shkruar. Dhe kur e mendon me gjakftohtësi mund të kishte qenë më e rëndë, se mund të kishte qenë vetëm. E vetmja gjë që më ngelet merak, është që s’isha aty minutat e fundit, jo se e kisha shpëtuar se s’ishte në dorën time ajo. E kanë mbajtur deri në orën 04:00 ne spital. Merrja nanën në telefon më thoshte është brenda, merrja motrën edhe ajo ashtu. Ka qenë periudha e pandemisë. S’kishte aviona, s’kishte fluturime me pru trupin këtej. Dmth ka vdek më 24 dhjetor dhe varrimi është bërë më 5 janar. Më dhimbsej se ai sa u rregullua dhe babai e kishte lënë jetim 12 vjeç. Bënim shumë shaka bashkë. Madje shpesh i thoja bab bën mirë me e lan nanën me gjet ndonjë amerikan”, ka treguar Luizi.

Rreth thealbaniantimes

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *