Si e spiunoi ish-e dashura McGonigal, rrëfimi: FBI më erdhi me foton e Ramës në derë, tregova gjithçka mbi valixhet me para dhe jetën e dyfishtë

Fundi ish-agjentit të FBI-së, Charles McGonigal, nuk i erdhi nga asnjë rival në Byronë Federale të Hetimit e as nga ndonjë përgjues, por nga jeta e dyfishtë që bënte. Përtej shkeljes së ligjit dhe marrjes së ryshfetit, McGonigal nuk i ka kursyer as aventurat në jetën e tij personale. I martuar dhe me dy fëmijë, kur sapo kishte nisur detyrën e re në FBI në New York, McGonigal u lidh me Allison Guerriero, një edukatore në një kopësht. Të dy krijuan një histori dashurie dhe Allison jetonte mes dhuratave e përkëdheljes së luksit që i jepte ish-agjenti i FBI-së, të cilat i pranonte e shijonte pavarësisht dyshimit të burimeve. Ajo që e mbante ‘gjallë’ këtë lidhje ishte dhe premtimi i McGonigal, i cili ishte shprehur se do të kishte shkëputur gjithçka me gruan e tij dhe se shumë shpejt do të ishte beqar edhe me ‘letra’. Por kjo gjë nuk ndodhi kurrë!

Në një rrëfim për BusinessInsider, Allison Guerriero kujton se shumë herë kishte pasur dyshime për burimin e parave që kishte gjithmonë me vete ish-agjent i FBI-së, çantat plot me cash dhe faktin që u jepte lypësve 100 dollarë, por ai i ishte justifikuar me argumentin se i kishte fituar në bast. Dhe ajo e kishte besuar, njësoj si historinë e divorcit që kishte shkuar edhe në familjen e të resë. Babai i Allison thotë se kishte rënë gjithashtu pre dhe kishte menduar se ish-agjenti i FBI-së ishte i dashuruar me vajzën e tij, ndryshe nuk do ta kishte pranuar. Pas disa muajsh Allison zbuloi se kishte kancer. McGonigal tregohej i kujdesshëm për të, por brenda pak kohësh lidhja mori fund. Edukatorja kujton se mori një letër prej ish-agjentit që i thoshte se nuk kishte plane të ndahej nga gruaja. Kjo gjë bëri që Allison të konsumonte tepër alkool dhe të rëndohej nga ana psikologjike. Por inati i femrës së lënduar është i madh!

Ajo nisi ngacmimin e gruas së tij përmes telefonatave dhe të njërit prej fëmijëve, deri në momentin që ata morën një ‘urdhër mbrojtjeje’. Por Allison s’iu përmbajt dhe kaloi një natë në qeli. Vënia nën hetim e McGonigal i çoi hetuesit e FBI-së në shtëpinë e Allison. Ajo tregon se dy hetues i kanë treguar foton e McGonigal me kryeministrin Edi Rama dhe ajo vendosi të rrëfejë gjithçka dinte mbi të, nga valixhet me para, udhëtimet e dhuratat e shtrenjta.

Një mëngjes në tetor 2017, Allison Guerriero vuri re diçka të pazakontë në dyshemenë e apartamentit të të dashurit të saj në Park Slope, Brooklyn: një çantë plot me para. Atje, pranë këpucëve të tij, ishte ajo lloj qeseje që japin dyqanet e pijeve. Brenda kishte tufa me kartëmonedha, prerje të mëdha të lidhura me llastikë. Nuk dukej si diçka që ai duhej ta mbante me vete. Në fund të fundit, i dashuri i saj, Charles F. McGonigal, mbante një nga postet më të larta dhe më të ndjeshme në FBI.

“Nga dreqin është kjo?” ajo pyeti.

“Oh, të kujtohet loja e bejsbollit?” McGonigal u përgjigj, sipas kujtimeve të Guerriero. “Vura një bast dhe fitova”.

McGonigal kishte dy fëmijë të moshës së shkollës së mesme dhe një grua ose “ish-grua” siç i referohej ndonjëherë, në shtëpi në Chevy Chase, Maryland. Ai kthehej atje një ose dy herë në muaj. Por McGonigal e kishte bërë Guerriero të besonte se ai ose ishte i divorcuar ose së shpejti do të divorcohej. Ajo nuk e vuri në dyshim historinë e tij, as nuk e vuri në dyshim historinë për çantën plot me para.

Pak ditë më parë, Guerriero ishte ulur në divan me McGonigal për të parë Indianët e Cleveland të mposhtin Yankees. Shumë më vonë, pas diagnozës së kancerit të Guerriero-s, ndarjes së tyre dhe daljes në pension të McGonigal nga FBI, McGonigal do të akuzohej me dyshimin, ndër të tjera, për pranimin e 225,000 dollarëve në para nga një ish-punonjës i agjencisë së inteligjencës shqiptare (Agron Neza). Ky total përfshin një çantë prej 80,000 dollarësh që dyshohet se u dorëzua në një makinë të parkuar, jashtë një restoranti, më 5 tetor 2017. 5 dhe 6 tetor gjithashtu ishin ditët kur indianët mundën Yankees në dy ndeshjet e para të amerikanit. Seria e Divizionit të Ligës. Sot, Guerriero nuk beson më që çanta me para përmbante fitime nga një bast sportiv.

Një nga avokatët e McGonigal, Seth DuCharme, nuk pranoi të komentojë. Guerriero ishte 44 vjeç kur u takuan, një ish-mësuese kopshti, e cila doli vullnetare për kauzat e zbatimit të ligjit dhe punonte si kontraktore për një kompani sigurie ndërsa jetonte në shtëpi me babanë e saj. McGonigal, atëherë 49 vjeç, sapo kishte filluar punën e tij të re në zyrën e FBI-së në Nju Jork.

Guerriero thotë se lidhja e tyre zgjati pak më shumë se një vit. Qiraja e McGonigal në Brooklyn mund të ketë qenë modeste, por ai frekuentonte me Guerrieron restorante të nivelit të lartë. Ai i jepte asaj dhurata dhe cash prej 500 ose 1000 dollarësh, për ditëlindjen e saj e për Krishtlindje. Një herë ai bëri shaka për kornizën e letrave të divorcit për të, si dhuratë për Krishtlindje, por ato letra nuk u materializuan kurrë. Ai e mori atë për të parë ndeshjet e hokejit të New Jersey Devils. Ajo kujton se McGonigal dikur i dha një kartëmonedhë prej njëqind dollarësh një shitësi në rrugë. “Unë jam pak më mirë se ai. Mund të kursej njëqind dollarë,” kujton Guerriero.

Ajo ditë tetori nuk ishte e vetmja herë që Guerriero kujton se McGonigal mbante sasi të mëdha parash. Ajo i tha vetes se ndoshta ishin “bastet sportive”, ose një shpërblim për një nga informatorët e McGonigal. Ajo ishte takuar më parë me zyrtarë federalë të zbatimit të ligjit. Ajo dinte të mos bënte shumë pyetje për punën.

“Charlie McGonigal i njihte të gjithë në botën e sigurisë kombëtare dhe të zbatimit të ligjit,” tha Guerriero, në një intervistë për Insajder. “Ai i mashtroi të gjithë. Pse duhet të ndihem keq që ai mundi të më mashtronte?”

Aktakuzat e dyfishta të ngritura kundër McGonigal në fillim të kësaj jave në Nju Jork dhe Uashington DC, janë kulmi i një hetimi të jurisë së madhe dhe ato parashtrojnë akuza për mashtrim dhe korrupsion. Por Guerriero thotë se mashtrimet e McGonigal u shtrinë përtej detyrave të tij si shef i kundërzbulimit dhe në jetën e tyre personale. Dy burime që e njihnin McGonigal dhe Guerriero në Nju Jork i thanë Insajderit se ata i besonin rrëfimit të Guerriero-s për marrëdhënien, duke përfshirë pretendimin e saj se McGonigal e kishte bërë Guerriero të besonte se ai ishte efektivisht beqar. Dhe babai i Guerriero i tha Insajderit se McGonigal shkonte rregullisht në shtëpinë e tij, ku jetonte Guerriero, për ta marrë atë.

“Unë u mashtrova për këtë,” tha babai i Guerriero. “Ai dukej të ishte njeri i drejtpërdrejtë. Nëse do ta kisha ditur se ai ishte i martuar, do të kisha thënë diçka.”

Prokurorët federalë e akuzuan McGonigal për pastrim parash dhe dhënie të deklaratave të rreme në zbulimet e detyrueshme të punonjësve të tij në FBI. Ai u akuzua gjithashtu për marrjen e parave nga një përfaqësues i Oleg Deripaska, një oligark rus, të cilin McGonigal e kishte hetuar dikur vetë, duke shkelur sanksionet ekonomike të SHBA-së kundër Rusisë; aktakuza pretendon se Deripaska e pagoi atë për të hetuar një oligark rival. Ai është deklaruar i pafajshëm për të gjitha akuzat. McGonigal nuk ishte një agjent i zakonshëm i FBI-së. Ai drejtoi hetimin e WikiLeaks për Chelsea Manning si dhe një kërkim për një të infiltruar kinez brenda CIA-s. Ndërsa punonte në selinë e FBI-së në Uashington, ai luajti një rol në hapjen e hetimit për kontaktet e fushatës së Trump me Rusinë, që më vonë u quajt Operacioni Crossfire Hurricane.

Por ishte puna e fundit e McGonigal-it në FBI, agjent special i ngarkuar me divizionin e kundërzbulimit në zyrën në terren të FBI-së në Nju Jork, kjo ishte detyra e tij më e rëndësishme në byro. Detyra e tij ishte të gjente spiunët e armikut dhe të rekrutonte të tijtë.

“New York City është një qendër globale për spiunazhin dhe kundërspiunazhin,” thotë një zyrtar i brendshëm i lartë i zbatimit të ligjit, i cili ishte i njohur nga afër me specifikat e rolit të McGonigal. “Ke vizita nga elitat e huaja të biznesit dhe politikanë. Ke Kombet e Bashkuara, popullsi etnike. Kush i drejton fushat për të rekrutuar spiunë nga të gjitha ato vende të tjera? FBI. Pra, aksesi që ke në atë punë është i jashtëzakonshëm. Pra, nëse je duke drejtuar kundërzbulimin e FBI-së në Nju Jork, mund të marrësh në dorë pothuajse çdo gjë që dëshiron dhe nuk duhet të kërkosh gjithmonë justifikime përse po e kërkon atë.”

Ai po hetonte lidhjet Trump-Rusi si dhe pranimin e parave në takime të fshehta me dikë që kishte lidhje me inteligjencën shqiptare. McGonigal, një anëtar i nivelit të lartë të komunitetit të zbatimit të ligjit të qytetit, një njeri që e kishte integruar plotësisht veten në një rreth të fuqishëm besimi, akuzohet se është korruptuar. Nëse aktakuzat janë të sakta, McGonigal po bënte një jetë të rrezikshme të dyfishtë, pikërisht nën hundën e disa prej policëve më të mprehtë në Amerikë.

Por ajo që mund të jetë më e habitshme në lidhje me çështjen kundër McGonigal është se sa lirë ai pretendohet se i ka dhënë me qira kompetencat e tij të zbatimit të ligjit. Një aktakuzë sugjeron se për 225,000 dollarë, bashkëpunëtorët e McGonigal-it e detyruan atë të lobonte te kryeministri shqiptar për dhënien e licencave të shpimit të fushës së naftës dhe më pas të hapte një hetim të FBI-së lidhur me një shtetas amerikan që kishte lobuar për një nga kundërshtarët politikë të kryeministrit. Organizimi i një takimi për një ekzekutiv nga një kompani farmaceutike boshnjake me një zyrtar amerikan në Kombet e Bashkuara u tha se ishte një shërbim më i shtrenjtë, 500,000 dollarë. Është e paqartë nëse ato para janë materializuar ndonjëherë.

Në shtator 2018, McGonigal u largua nga FBI për të punuar si zëvendëspresident në Brookfield Properties, një kompani shumë miliarda dollarëshe e pasurive të paluajtshme. Rroga e tij atje ishte me shumë gjasa më e lartë se ajo që ai fitoi brenda qeverisë, por nuk u afrohej sasive që merrte nën dorë. Një burim i zbatimit të ligjit vlerësoi se McGonigal do të fitonte afërsisht 300,000 deri në 350,000 dollarë në vit, duke përfshirë bonuset vjetore.

“Ai tha se duhej të fitonte më shumë para”, tha Guerriero, e cila ishte ende në marrëdhënie me McGonigal kur u largua nga FBI. “Ai kishte dy fëmijë në kolegj.”

Vlera që McGonigal akuzohet se ofron, aksesi dhe tërheqja e tij, janë të qarta nga aktakuzat. Njëri prej tyre pretendon se ai mundësoi që vajza e një kontakti të huaj, një studente kolegji, të merrte një turne VIP nga Departamenti i Policisë së qytetit të Nju Jorkut. Aktakuza e identifikon atë kontakt të huaj si “Agjenti-1”, një agjent i oligarkut rus Deripaska, ish-diplomat rus dhe oficer i përfolur i inteligjencës ruse. Ky përshkrim përputhet me Evgeny Fokin, i cili punon për En+, një kompani energjetike në pronësi të Deripaska, dhe ishte tashmë i lidhur me McGonigal dhe një bashkëpunëtor në një akt të regjistrimit të agjentëve të huaj që nga nëntori 2021. Identiteti i agjentit-1 mbetet i pakonfirmuar. As Fokin dhe as En+ nuk iu përgjigj kërkesave për koment. Një person i njohur me marrëveshjen e NYPD tha se vajza ishte një mysafire, jo një praktikante. Ajo nuk kishte akses të pavarur në objektet e policisë, thanë ata, dhe nuk iu dha asnjë punë për të bërë.

Guerriero kujton McGonigal kishte përdorur burimet e FBI-së edhe për marrëdhënien e tyre. Një herë, ata bënë seks në një SUV që ajo e kuptoi se ishte pronë e qeverisë federale. Pasi u zbulua se kishte kancer gjiri, kujton Guerriero, McGonigal herë pas here dërgonte një agjent të FBI-së për t’i dhënë asaj udhëtime nga Nju Xhersi në apartamentin e kushëririt të saj në Nju Jork. Pavarësisht mashtrimit të vazhdueshëm për statusin e tij martesor, McGonigal ishte “i kujdesshëm, i dashur dhe i shqetësuar” gjatë periudhës së sëmundjes së saj.

Në fund të vitit 2018, McGonigal dhe Guerriero u ndanë. Ajo kujton se mori një shënim anonim dhe armiqësor në postë. Menjëherë pas kësaj, McGonigal i tha asaj se ai ishte ende i martuar dhe nuk kishte plane të divorcohej nga gruaja e tij.

“U trondita. Isha shumë e dashuruar me të dhe isha shumë e lënduar,” tha ajo. Ajo filloi të pinte shumë për të përballuar. Disa muaj më vonë, Guerriero, pas një periudhe, i dërgoi një email të zemëruar William Sweeney, i cili ishte në krye të zyrës së FBI-së në New York City dhe që e kishte prezantuar për herë të parë me McGonigal. Ajo kujton se i tha Sweeney-t në email se ai duhet të shikonte lidhjen e tyre jashtëmartesore dhe gjithashtu marrëdhëniet e McGonigal në Shqipëri. McGonigal ishte miqësuar tashmë me kryeministrin e Shqipërisë dhe kishte udhëtuar gjerësisht në vend, marrëveshje që do të shfaqeshin më vonë në një nga paditë e tij.

Sweeney nuk iu përgjigj një kërkese për koment të bërë përmes punëdhënësit aktual të Sweeney, Citigroup. Pavarësisht, deri në nëntor 2021, FBI po shqyrtonte McGonigal. Dy agjentë u shfaqën në derën e Guerriero-s, thotë ajo, i treguan asaj një foto të McGonigal me kryeministrin shqiptar dhe e intervistuan për ndërveprimet e tyre. Ajo gjithashtu mori një thirrje nga juria e madhe që kërkonte të gjitha komunikimet e saj me McGonigal, si dhe informacione për çdo “pagesë ose dhuratë” që ai mund t’i ketë dhënë asaj.

Guerriero pranon se kombinimi i abuzimit me alkoolin dhe problemet e saj shëndetësore çuan në disa sjellje ekstreme, duke përfshirë dërgimin e saj të emaileve armiqësore për familjen e McGonigal, përmbajtjen e të cilave ajo thotë se nuk mund ta kujtojë.

“Unë me të vërtetë e teprova. Unë i ngacmova ata. Nuk do ta mohoj këtë. Unë isha e tmerrshme për ta,” tha ajo.

Sipas llogarisë së saj, Guerriero kontaktoi një nga fëmijët e McGonigal, pavarësisht se e kishte të ndaluar ta bënte këtë me një urdhër gjykate, një incident që e çoi atë në kalimin e natës në një burg të Nju Xhersit. Urdhri i gjykatës buronte nga një raport i policisë i vitit 2019, që gruaja e McGonigal, Pamela, depozitoi në Departamentin e Policisë së Qarkut Montgomery në Maryland. Raporti thotë se McGonigal dhe Guerriero “kishin një marrëdhënie” dhe se Guerriero e kishte ngacmuar në mënyrë të përsëritur me email dhe telefonata të padëshiruara, duke përfshirë 20 telefonata në një ditë, pavarësisht se ai i kërkoi Guerrieros të ndalonte.

Guerriero konfirmoi se kontakti i saj me familjen McGonigal çoi në një urdhër të veçantë ndalimi të lëshuar në New Jersey.

“Më vjen turp dhe siklet dhe më vjen keq për veprimet e mia gjatë kohës që kam pirë”, tha ajo.

Problemet e Guerriero u përkeqësuan në fillim të vitit 2021, kur ajo u dogj keq gjatë një zjarri në shtëpinë e babait të saj. Ajo u kërkoi miqve për ndihmë përmes një GoFundMe. Ish-kryebashkiaku Rudy Giuliani i qytetit të Nju Jorkut, të cilin e njihte, e la të qëndronte në një dhomë gjumi mysafirësh. Që atëherë, Guerriero ka qenë një telefonuese e shpeshtë në emisionet radiofonike të Giuliani. Ajo pohon se zgjedhjet e vitit 2020 u dëmtuan nga mashtrimi i gjerë i votuesve, një mendim i shtyrë nga Giuliani që është zhgënjyer vazhdimisht. “Çfarëdo që thotë Giuliani për zgjedhjet e 2020 është ajo që unë besoj”, tha ajo. Gjatë marrëdhënies së saj me McGonigal, Guerriero thotë se ata kurrë nuk folën për politikë. “Mendova se ai ishte apolitik, që është diçka që unë vazhdoj ta besoj”/dosja

Rreth thealbaniantimes

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *