Vëllanë ia kthyen pa zemër në Shqipëri, motra kërkon drejtësi në Spanjë: Duan ta mbyllin çështjen pa prova

Gjykata e 16-të hetimore e Barcelonës arkivon për herë të dytë çështjen e shqiptarit Saimir Sula, i cili vdiq në Spitalin del Mar në vitin 2020 në rrethana të çuditshme dhe ende të paqarta.

Familja e tij denoncon se trupi ka mbërritur në Tiranë për autopsi pa zemrën e tij dhe tani kërkojnë analizën e ADN-së për organin që iu dha disa javë më vonë. Mediat spanjolle, kanë publikuar detaje të reja nga kjo ngjarje e rëndësi dhe versionet e akuzat e familjarëve të të ndjerit.

Ngjarja ka ndodhur më 8 maj 2020 rreth orës 23:00. Pandemia ishte në fazën fillestare. Një i ri shqiptar i quajtur Saimir Sula ka hyrë në Spitalin del Mar ( Barcelona ) i shoqëruar nga motra e tij Majlinda. Djali kishte temperaturë dhe shkoi të bënte një test Covid, i cili doli negativ. Ata e futën brenda, ndërsa motra e tij qëndronte jashtë në pritje të rezultateve. Tetëmbëdhjetë orë më vonë, ekipi mjekësor në spital thirri Majlindën për t’i thënë se vëllai i saj kishte vdekur.

Vdekja e çuditshme u pasua nga një sërë misteresh që familja e viktimës ende nuk i ka sqaruar. E para është se, sipas motrës së të ndjerit, kanë tentuar ta djegin trupin në kohë rekord. Majlinda nuk pranoi sepse pa mavijosje në trupin e vëllait të saj që nuk i kishte kur hyri dhe argumentoi se kufoma do të transferohej në Shqipëri , vendlindja e saj, ku do të kërkonte një autopsi të dytë. Arkivoli mbërriti në Tiranë dhe u krye testi i dytë. Ekipi që e kreu atë lëshoi ​​një raport duke siguruar se trupi kishte mbërritur pa zemër.

Familja kërkoi shpjegime nga Hospital del Mar në Barcelonë për arsyet e vdekjes së papritur të vëllait të tyre. Dhe denoncuan në Barcelonë pasi në Tiranë theksuan se trupi kishte mbërritur në destinacion pa zemër. Ata kanë vijuar veprimet ligjore. Çështja, megjithatë, po bëhet gjithnjë e më e ndërlikuar për familjen: ajo tashmë është depozituar dy herë nga një gjykatë e Barcelonës dhe tani ata përballen me mundësinë e fundit të apelimit.

DYSHIME TË ARSYESHME

Pas detajeve të para të çështjes, Majlinda mori raportin nga Instituti i Mjekësisë Ligjore dhe Shkencave Ligjore të Katalonjës (IMELEC), duke i thënë se tashmë e kishin gjetur zemrën e vëllait të saj. Ajo e mori lajmin me habi dhe dyshoi se ky organ i përkiste Saimirit të saj. Pa zgjidhur të panjohurat e para, u shtua një e re: pse një zemër po shfaqej tani nga askund? Kush e kishte nxjerrë dhe pse? A ishte vërtet zemra e humbur e Saimirit?, shkruan Abcnews.al

Nisur nga dyshimet dhe të nxitura nga Prokuroria Shqiptare, Majlinda kërkoi (përmes avokatit të saj, Carlos Sardinero), një test ADN-je nga ai trup. Të gjitha kërkesat janë refuzuar. Për më tepër, çështja është pushuar në dy raste nga Gjykata Hetuese Nr. 16 e Barcelonës, pavarësisht urdhrave shqiptare. Por as motra e të ndjerit dhe as avokati i tij nuk besojnë se kjo zemër i përket Saimirit.

Kështu edhe sot e kësaj dite familja e viktimës pohon se ende nuk e dinë se çfarë i ndodhi Saimirit atë natë, pse trupi mbërriti në Tiranë pa zemër dhe nga erdhi zemra që i atribuohet Saimirit dhe pse jo një test ADN nuk i është bërë. Sepse, përveç kësaj, datat e vdekjes dhe nxjerrjes së zemrës nuk përkojnë. Në raportin e atij trupi flitet për një vdekje nga fundi i prillit, por Saimiri vdiq më 8 maj.

MISTERIN E PARË

Për misterin e parë, çfarë ndodhi në të vërtetë atë natë, familja ende nuk ka kuptuar asgjë. Versioni zyrtar flet për një arrest kardiorespirator si shkak i vdekjes. Siç theksojnë ata, Saimiri është nervozuar kur ka hyrë për t’u kuruar dhe ka filluar të sillet dhunshëm, gjë që do të kishte bërë që sigurimi i spitalit ta neutralizonte. Familja e Saimirit beson se kanë shkuar shumë larg me djalin, i cili atëherë ishte 31 vjeç.

Motra e tij Majlinda jeton në Durrës, një qytet bregdetar shqiptar pranë Tiranës. Ajo tregon në këtë gazetë foto dhe video se si u gjet trupi i vëllait të saj kur u njoftua se kishte vdekur. “Ai ka hyrë në spital më 8 maj në orën 23:00. Në orën 17:00 të nesërmen i kanë thënë familjes se ka vdekur. Besojmë se ka vdekur një orë më parë, por kanë marrë kohë për të njoftuar familjen. Ne besoj se ka vdekur. Ata dhanë pak kohë për të përgatitur gjithë situatën.”, shkruan Abcnews.al

“Ka pasur goditje gjithandej, mavijosje, traumatizma. I ka rënë syri. Mendojmë se e kanë tepruar. Më kanë telefonuar nga spitali që më kanë thënë se vëllai është shumë i shqetësuar. Por më ka telefonuar edhe për të më thënë: “Eja të më marrësh. mua; po me marrin frymën, po me vrasin”. Por nuk me lanë, se ishim ne fazen Covid. Dhe vellai im ishte mire para se te hynim brenda. Kishte ethe, por ai ishte mirë dhe nuk ishte i shqetësuar, madje bëmë shaka më parë para se të mjekohej”, shpjegon ajo për EL PERIÓDICO DE ESPAÑA .

“Ne kemi kërkuar regjistrimet e kamerave të vëzhgimit të spitalit, por ato nuk na i japin. Nëse është një kontroll proporcional, nuk duhet të jetë aq e vështirë apo e mundimshme për të marrë ato video,” thotë avokati Carlos Sardinero, i cili këmbëngul ” që shpjegojnë se në çfarë konsistonte ai reduktim. Le të deklarohen si hetues rojet e sigurisë që kanë qenë atë natë, se kanë bërë frenimin, kështu ka ndodhur arresti kardio-respirator”.

ASNJË IMAZH

Megjithatë, atyre nuk u është siguruar regjistrimi i kamerave të sigurisë dhe as rojet që kanë kryer manovrën e përmendur nuk janë thirrur për të dëshmuar. Në urdhrin e pushimit gjyqësor, magjistrati vë në dukje se Saimiri ishte “skizofren me disa episode psikotike” dhe se vuante nga sëmundje të mëlçisë, duke konstatuar se vdekja ka ndodhur për shkaqe natyrale. Diçka që nuk përputhet me goditjet që familja pa (dhe dokumentoi) në trupin e Saimirit, shkruan Abcnews.al

Sipas raporteve mjekësore, Saimirit i është dhënë haloperidol në përpjekje për të kontrolluar gjendjen e tij të agjitacionit, e cila është rritur gjatë gjithë datës 9 maj: “Pacienti ka pasur shtrëngim gjoksi, nuk e dimë si dhe ka rënë nën kontroll stafi infermieror agresiv dhe kërcënues. Personeli shendetesor. Kemi bere frenim verbal dhe pacienti eshte kthyer në agresiv ku i kemi bllokuar deren qe te mos dale. Madje kemi njoftuar sigurimin. Personeli i sigurimit e ka frenuar fizikisht pacientin ne toke. dhe ne kemi administruar një ampulë haloperidol intramuskular. Mirëpo, disa sekonda më vonë paralajmërojnë për arrest kardiorespirator. Pacienti është joreaktiv, pa puls, me cianozë ekstreme të fytyrës (ngjyrosje të kaltëroshe të lëkurës). Për shkak të mungesës së pulsit, kemi nisur masat elementare të ringjalljes dhe kemi njoftuar grupin e arrestimit”, thuhet në raportin mjekësor.

“Më në fund, pavarësisht 1 orë e 10 minuta reanimacion të avancuar kardio-pulmonar me kolegët e ICU, dalja (vdekja) konfirmohet në orën 17:26 të datës 9 maj. Duke qenë se shkaku nuk dihet, është rënë dakord me shefin e detyrës dhe kreun e infermierise kerkohet autopsi gjyqesore. Ne detyr dergohet raporti mjekesor dhe komunikimi gjyqesor. Kontaktojme me telefon motren e cila vjen per te vizituar pacientin Orientimi diagnostik: arrest kardio-respirator per shkak te panjohur”- përfundon raporti. Me fjalë të tjera, dëshmitë konfirmojnë se është bërë një përleshje.

VDEKJE DHE AUTOPSI

Autopsia u krye në 12 maj 2020. Ky dokument shton një informacion që, për herë të parë, lidh kontrollin të cilit Saimiri iu nënshtrua në spital: ” Ai paraqiti një pamje të rëndë dhe kërkoi kontroll mekanik përpara se të vdiste. sepse nuk e perjashtoj qe kjo rritje e nevojave metabolike te jete nje shkas ne rezultatin perfundimtar. Lendimet traumatike jane te lehta dhe nuk shpjegojne vdekjen. Hipoteza e vdekjes e lidhur me nje reaksion negativ ndaj barnave eshte me e pamundur per mendimin tim. Pavarësisht gjithçkaje, ne do të bëjmë një studim toksikologjik”, përfundon raporti.

Rezultatet e autopsisë dolën në përfundimin se ishte “vdekje natyrale me arrest kardiak si shkak imediat. Shkaqet e ndërmjetme: bronkioliti, ethe dhe frenim frymarrje (…). Data e vdekjes, ora 19:59″. Një kohë që nuk përputhet me atë të dhënë në raport pak më parë, që flet për orën 17:26 si kohë vdekjeje.

Në raport thuhet gjithashtu se kanë qenë tetë persona që kanë vazhduar ndalimin e Saimirit: “Në orën 11:35 mësohet se pacienti është i qetë dhe janë hequr kufizimet mekanike. Por pasdite paraqet një episod agjitacioni të papritur, në atë kohë. shoqëruar me heteroagresivitet të manifestuar (…). Personeli i sigurisë ka bërë kufizim fizik. Tetë persona kanë vepruar, duke plotësuar numrin minimal të kërkuar prej pesë, ndërsa është injektuar një ampulë haloperidol intramuskular.” Raporti përfundon duke thënë se manovrat që i janë bërë dhe mjekimet që i janë administruar kanë qenë të sakta në çdo kohë.

MISTER I DYTË

Misteri i dytë në këtë rast ka të bëjë me zemrën e Saimirit. Familja e tij, duke pasur parasysh rrethanat e çuditshme të vdekjes, refuzoi që i ndjeri të digjej menjëherë. Duke qenë i kombësisë së tij shqiptare, ata urdhëruan që kufoma të riatdhesohej në vendin e origjinës për ta varrosur atje, pas një autopsie që do të kryhej në mënyrë të pavarur nga ajo e kryer në Barcelonë.

Kufoma mbërriti në Tiranë pas 18 ditësh dhe autopsia u krye më 27 maj 2020. Rezultatet nuk iu dorëzuan familjes deri në tetor 2020. Mjekët që kryen thanë se autopsia shpjegoi në raportin e tyre se shkaku i vërtetë i vdekjes mund të të mos përcaktohet sepse mungonte organi kryesor, zemra.

Rezultatet e autopsisë së dështuar i janë dërguar Prokurorisë së Tiranës, e cila ka qenë ajo që ka vënë në dijeni të familjes. Ata nisën edhe procedurat për të kërkuar informacionin përkatës nga autoritetet spanjolle, duke qenë se familja dyshonte se mund të kishte ndodhur një krim për trafik organesh. Kështu, Prokuroria shqiptare u dërgoi një kërkesë të parë homologëve spanjollë, ku u kërkonte të sqaronin pse trupi i Saimirit kishte mbërritur pa zemër. Por në Spanjë, kjo kërkesë e Prokurorisë shqiptare nuk është pranuar dhe çështja është ngritur tashmë në dy raste në Barcelonë. Familja, pra, ende nuk e di pse trupi u shfaq pa zemër, pa u thënë askush se do ta nxirrnin.

MISTERI I TRETË

Avokati i familjes mori një njoftim nga gjykata për t’i thënë se zemra tashmë ishte gjetur. “Trupi mbërrin në Shqipëri pa zemër. Më pas shfaqet njëri dhe na thonë se është i tij dhe se nuk ka dyshim. Se duhet ta besojmë”, proteston avokati Carlos Sardinero, i cili është i dyshimtë për këto deklarata.

“Është e qartë se ka parregullsi në gjurmueshmërinë e asaj zemre. Ka një thyerje në zinxhirin e kujdestarisë. Zemra është ndarë nga trupi pa na informuar askush dhe ne nuk e dimë arsyen. Tani duhet të zbulojmë nëse kjo është me të vërtetë zemra e Saimirit. Dhe ne mendojmë jo”, thotë avokati, duke argumentuar se “raporti i anatomisë patologjike për atë zemër është para vdekjes së Saimirit. Dokumenti i autopsisë në atë zemër është i datës 21 prill, por vdekja e Saimirit ndodh më 9 maj, është e pamundur që ajo të jetë zemra e tij”, shpjegon ajo për EL PERIÓDICO DE ESPAÑA.

/abcnews.al/

Rreth thealbaniantimes

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *