Shtëpia e Bardhë ndez dritat e festave, 77 pemë e 83 mijë drita në dekorin e magjishëm

Shtëpia e Bardhë ka ndezur dritat për këtë fundvit. Zonja e Parë Jill Biden ka zgjedhur “We People” (Ne njerëzit) si temë për dekorimin sezonal të festave të Shtëpisë së Bardhë.

“Ndërsa vendi ynë mblidhet për festat, traditat mund të ndryshojnë, por vlerat tona të përbashkëta amerikane – besimi në mundësi, optimizëm dhe unitet – qëndrojnë sezon pas sezoni”, shkruan presidenti Joe Biden dhe Zonja Jill Biden në një letër mirëseardhjeje në Shtëpinë e Bardhë.

Jill Biden e zgjodhi temën disa muaj më parë dhe gjatë festës së Falënderimeve, më shumë se 150 vullnetarë zbritën në Shtëpinë e Bardhë për të dekoruar dhomat publike. Biden do të zbulojë zyrtarisht dekorimet e festës dhe do të bëjë komente të hënën së bashku me udhëheqjen e Gardës Kombëtare dhe familjet e tyre.

Secila nga dhomat ka një tematikë brenda temës së caktuar. Dhoma Lindore, për shembull, është e përqendruar rreth natyrës dhe rekreacionit dhe përfshin përfaqësime të katër parqeve kombëtare. Dhoma Blu, e cila strehon pemën zyrtare të Krishtlindjes në Shtëpinë e Bardhë – një bredh Concolor 18,5 këmbësh nga Auburn, Pensilvani – përfshin interpretime të bëra me dorë të zogjve të shtetit dhe territorit zyrtar.

Dhoma e Kuqe është dhoma “Faith & Light” me “kulla qirinjsh” dhe, siç ka qenë traditë që nga viti 1975, boronicat e freskëta si pjesë e dekorit. Dhoma përfshin edhe orkide, lulja e preferuar e Jill Biden.

Përsëri këtë vit, çorapet e anëtarëve të familjes Biden do të varen në bufenë e oxhakut në dhomën e ngrënies së shtetit, secila me një portokall në gishtin e këmbës, që është një traditë nga gjyshja e zonjës së parë, shkruan Dailymail.

Ka 77 pemë të Krishtlindjeve në të gjithë Shtëpinë e Bardhë me mbi 83,615 drita festash që dekorojnë pemët, kurora, kurora dhe ekspozita.

Njëzet e pesë kurora klasike zbukurojnë fasadat veriore dhe jugore të Shtëpisë së Bardhë. Shtëpia vjetore e xhenxhefilit në Shtëpinë e Bardhë përfshin 20 fletë brumë ëmbëlsirash me sheqer, 30 fletë brumë me kek me xhenxhefil, 100 paund pastilje, 30 paund çokollatë dhe 40 paund krem ​​mbretëror. Shtëpia e Bardhë do të mirëpresë rreth 50,000 vizitorë këtë sezon festash.

Rreth thealbaniantimes

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *